Dluhopisové fondy zažívají rekordní odliv prostředků kvůli vysoké volatilitě, růstu úrokových sazeb a obavám z možného ukončení stimulačních opatření americké centrální banky, která do finančního systému měsíčně pumpuje desítky miliard dolarů.
Podle údajů společnosti EPFR Global bylo v minulém týdnu z fondů zaměřených na dluhopisy po celém světě staženo 12,5 mld. USD. Útěk postihl všechny třídy dluhopisů, nejvíc však ty rizikové s neinvestičním ratingem (junk), z nichž odteklo 6 mld. USD. U fondů specializovaných na emerging markets činil odliv 1 mld. USD.
Dvě třetiny celkového odlivu připadly na americké dluhopisové fondy. To zapříčinily spekulace o možném omezení či ukončení programu kvantitativního uvolňování Fedu, díky němuž se výnosy držely nízko a ceny dluhopisů vysoko (jdou proti sobě). Poté, co se náznaky konce QE začaly šířit, poskočily výš tržní úrokové sazby.
Dluhopisy se v posledních letech, po několika propadech akciových trhů, staly pro investory velkým magnetem. Teď to vypadá na prudký zvrat v trendu. Referenční index US Aggregate, v němž jsou zastoupeny státní, hypotéční i korporátní dluhopisy, od začátku roku odepsal 1 %. To je nejhorší výsledek od posledního velkého výprodeje na obligacích v roce 1994.
Pro americkou centrální banku, která se po napumpování víc než 2,5 bilionu USD do finančního systému pokouší najít únikovou strategii, spočívá velké riziko v tom, že příliš rychlé utažení měnové politiky by mohlo odliv prostředků z dluhopisových fondů urychlit, což by spustilo těžko zastavitelnou spirálu dalších výprodejů a vysoké volatility, jejíhož konce nechce nikdo raději ani dohlédnout.
„Určitě máme obavu z toho, že trh se nachází v cyklu, kdy prodeje dluhopisů vyvolávají další prodeje,“ tvrdí Steven Boyd ze společnosti Halyard Asset Management.
„Investoři budou v šoku, až otevřou měsíční výpisy,“ tvrdí Jack Albin, hlavní investiční stratég Harris Private Bank. Dramatický odliv prostředků potvrzuje i konzultantská společnost Lipper, která spadá pod Thomson Reuters. V týdnu od předminulé do minulé středy dosáhl objem prostředků stažených z junk fondů historického maxima.
Podle banky se ze segmentu vysoce rizikových korporátních dluhopisů s vyšším výnosem najednou všichni stahují. Průměrný výnos kategorie junk se podle indikátoru z minima 4,95 % ze začátku května do měsíce vyšplhal na 6,20 %.
Investoři, kteří věří ve zrychlení hospodářského růstu, se bojí konce QE a růstu sazeb. Investoři se skeptickým pohledem na ekonomiku se zase obávají, že stávající výnosy dluhopisů s ratingem junk neposkytují dostatečnou kompenzaci za rostoucí riziko bankrotu jejich emitentů. A konečně investoři, kteří si nejsou jistí, nechtějí držet aktivum, jehož cena tak prudce fluktuuje.
„Když se na trhu objeví nejasnosti, když mu chybí konsensus, pak nastupuje vyšší volatilita a to se podepisuje na rizikových aktivech,“ tvrdí analytik Ed Marrinan z .
(Zdroje: FT, , Reuters)