Evropští oceláři, kteří platí za největší odběratele koksovatelného uhlí, mají před sebou špatný výhled na dalších 12 až 18 měsíců, potvrdila dnes agentury Moody’s dříve naznačené trendy v tomto odvětví. Sdružení výrobců oceli v Evropské unii (Eurofer) potom zachází ještě dál a upozorňuje, že čekání na návrat produkce po oceli na úrovně z předkrizového roku 2007 nemusí mít konce.
„Očekáváme, že slabá poptávka, využití (hutních) kapacit pod úrovní 75 procent a klesající ceny komodit budou nadále vytvářet tlak na pokles cen oceli,“ vysvětlil Steven Oman, senior viceprezident Moody’s, dnešní prodloužení negativního výhledu pro evropské oceláře na další rok až rok a půl.
Pokračující slabost ekonomiky již podle Moody‘s dolehla na všechny koncové trhy ocelářů v Evropě a doléhá i na ostatní regiony. „Agentura Moody’s věří, že poptávka po oceli ve 27 zemích Evropské unie po loňském poklesu o 9,6 procenta letos klesne o další 2 až 4 procenta.
Světové sdružení pro ocel (WSA) již před měsícem vydalo nový výhled globální poptávky po oceli počítajícím pro letošní rok s poklesem poptávka po oceli v zemích Evropské unie o 0,5 procenta na 139 milionů tun. Pro příští rok však již počítá v EU s růstem poptávky po oceli o 3,3 procenta 144 milionů tun.
Tento optimismus ale nesdílí Eurofer sdružující evropské oceláře. Aktuální výhled starý dva týdny počítá pro letošní rok s poklesem poptávky po evropské oceli o 3 procenta. Gordon Moffat, generální ředitel sdružení Eurofer, navíc v rozhovoru pro Wall Street Journal upozornil na pokračující významný převis nabídky. „Celková nadprodukce (oceli) ve světě může být 300 milionů tun, z čehož 200-250 milionů tun je v Číně; to bude mít za následek přezásobení trhu a tlak na pokles cen oceli,“ řekl Moffat na konci května.
Zatímco v roce 2007 byla podle Euroferu celková produkce evropských ocelářů rekordních 230 milionů tun a následně došlo uzavíráním provozů od roku 2009 k jejímu snížení o 20 milionů tun ročně, ve vzduchu se podle Moffata vznáší nutnost zavřít v Evropě produkční kapacity o celkovém objemu produkce dalších 20 milionů tun oceli ročně. Budoucí návrat produkce na předkrizovou úroveň šéf sdružení evropských ocelářů označil za nepravděpodobný.
Agentura Moody’s v dnešní zprávě varuje, že stlačené ceny oceli budou mít negativní dopad na velkou většinu evropských hutních závodů a jmenuje například německý koncern (15,43 EUR, -0,77%), švýcarský Schmolz + Bickenbach nebo lucemburský Aperam. Výjimkou může být prý (9,5 EUR, -1,46%), kterému kromě pozice světové jedničky na trhu oceli s širokým geografickým záběrem pomáhá i expanze v odvětví těžby želené rudy. Stranou negativního dopadu ale podle Moody‘s nemají zůstat ani ruské společnosti Novolipetsk Iron & Steel, (6,96 USD, -4,48%) nebo Evraz.
Největší ruská ocelárna Evraz před více než měsícem uvedla, že se po loňském propadu do ztráty 335 mil. USD nevyhýbá myšlence na prodej české divize Evraz Vítkovice Steel (EVS). Možný prodej, či úplné uzavření ocelárny EVS by přitom nebyl dobrou zprávou pro . EVS je totiž významným zákazníkem společnosti Ostrava, která kupuje zhruba třetinu prodejů koksovatelného uhlí (31,5 CZK, 0,64%).
(Zdroj: Moody’s, Eurofer, Evraz, WSA)