Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blinder: Centrální banky nejsou neutrální a už se nikdy nevrátí tam, odkud vyšly

Blinder: Centrální banky nejsou neutrální a už se nikdy nevrátí tam, odkud vyšly

11.06.2013 13:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Jádrem dnešního centrálního bankovnictví je cílení inflace. Centrální banka může brát ohled i na další oblasti ekonomiky, v centru pozornosti jejího zájmu ale dnes stojí cenový vývoj. Už během krize ovšem došlo k určitému posunu od tohoto systému. Nebyl to však posun explicitní, ale skrytý. Důvody jsou evidentní. Pokud se rozpadá bankovní a finanční systém, není inflace to nejdůležitější. Dnes by tak podle některých návrhů měla centrální banka vedle cílení inflace sledovat a ovlivňovat i vývoj ve finančním systému. V rozhovoru pro VOX to uvedl Alan Blinder. Centrální banky by podle něho měly být neutrální, „je ale smutnou pravdou, že tomu tak většinou není“. Příkladem je podle něho utahování Fedu, které obvykle tvrdě dopadne na sektor bydlení a na automobilky. „Je toto neutrální? Domnívám se, že ne. Nejde ale o to, že by se Fed záměrně snažil poškodit tyto sektory. Jejich citlivost na sazby je prostě nejvyšší. Podobné je to i v jiných zemích.“

„Krize donutila centrální bankéře k tomu, aby se zaměřili i na oblasti, které byly dříve mimo oblast jejich činnosti. Lidé dnes používají hrozný výraz makroprudenční politika. Ta představuje průnik makroekonomické politiky a bankovní regulace a dohledu. Některé centrální banky se jí věnují, jiné téměř vůbec ne,“ uvedl Blinder. Tato politika získává na relevanci zejména během krizí, kdy je na jedné straně nutné korigovat nefunkční trhy a na druhé straně používat tradiční makroekonomické nástroje. Je tedy zapotřebí pracovat s výší povinných minimálních rezerv, omezovat finanční páku a podobné nástroje, které nejsou tradičními nástroji centrální banky. Zůstává tak otázkou, nakolik by tyto banky skutečně měly plnit i funkci dohledu a regulace. Již nyní existují velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a Blinder se domnívá, že řešení není univerzální. Je možné, že v zemích, kde již nyní centrální banky plní určitou regulační roli, bude nejlepší rozšířit jejich pole působnosti. Naopak v zemích, kde tuto roli plní jiné instituce, by se systém neměl měnit a nové nástroje by měly využívat právě tyto instituce a ne centrální banky.

Jak moc by měly centrální banky zmenšit své rozvahy? Podle ekonoma by neměly přistoupit k tomu, že by se ohledně velikosti svých rozvah vrátily na předkrizové úrovně. V současné době totiž centrální banky „potřebují mít ve svých rozvahách více aktiv“. Dojde tak pravděpodobně k tomu, že pokles velikosti rozvah nastane, ale ne na výchozí úrovně. Změnit se musí také způsob komunikace centrálních bank. Důvodem je to, že rozsah jejich činností je dnes mnohem širší, „některé nejsou intuitivní, některé jsou dosti složité“. Je tak nutné poskytovat mnohem více informací, než když centrální banka „pouze hýbala sazbami nahoru a dolů“. Centrální bankovnictví také v současnosti představuje téměř vždy globální téma. Mohli bychom tudíž tvrdit, že je třeba více vzájemné kooperace, problémem je ale to, jak k ní dospět. Obvykle se o to snažíme pouze během mimořádných situací, kdy jsou zájmy všech společné. Po uklidnění situace, kdy se zájmy jednotlivých zemí rozejdou, už kooperace nepokračuje, domnívá se ekonom.

Podle Blindera „rozhodně není doba na to, aby centrální banky přikročily k exitu“. Detaily týkající se toho, jak tento exit proběhne, se pak budou v jednotlivých zemích lišit. Zatímco všechny centrální banky budou chtít zmenšit své rozvahy, zvětšovaly je ale z rozdílných důvodů. V důsledku toho se pak strategie exitu budou také lišit a nedovedou centrální banky zpět do bodu, ze kterého před lety vycházely, uvedl Blinder. 

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.