Švýcarská prokurátorka dnes před soudem v Bellinzoně v závěrečné řeči prohlásila, že obžalovaní bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) vystavěli budovu lži a oklamali český stát i zaměstnance MUS. Prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová také zdůraznila, že bez účtů a společností ve Švýcarsku by jejich údajné podvody nebyly možné.
Vystavěli budovu lži, aby mohli skrývat pravdu o vlastnících MUS, prohlásila na úvod své řeči prokurátorka. Po deset let skrývali pravdu a oklamali český stát, lid České republiky a zaměstnance MUS, řekla prokurátorka. Vybudovali množství offshoreových institucí, aby skryli skutečný stav věcí, tedy opravdové vlastníky MUS, prohlásila.
Bývalí manažeři MUS Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote jsou před švýcarským soudem obžalovaní z praní špinavých peněz, podvodů a korupce. Klimecký v Belliznoně není kvůli tomu, že má nemocnou ženu a údajně nemá peníze. Tribunál už v květnu při úvodním jednání zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.
Koláček a Diviš před zahájením dnešní fáze přelíčení vyjádřili optimismus. Koláček a Kraus se shodli, že jsou spokojeni s dosavadním průběhem procesu, "Pokud zůstane švýcarská neutralita v rukou lidí jako jsou soudci zde v této budově, tak je tato neutralita ve správných rukou," řekl Koláček.
"Raději bych nebyl účastníkem ..., ale jsem velmi spokojen s průběhem, jsem naprosto fascinován prací soudu," řekl Kraus.
Prokurátorka De Falco Haldemannová zdůraznila klíčovou roli lokality Švýcarska pro údajné podvody obžalovaných. Pro jejich aktivity byla klíčová společnost Investenergy vytvořená ve Fribourgu, přes kterou šly peníze na soukromé účty obžalovaných, řekla v souvislosti se společností, kterou založil Diviš a přes kterou se nakupovaly ve skrytu akcie MUS.
Přes účty právě ve Švýcarsku také podle ní šlo 150 milionů dolarů, které si obžalovaní z fondů MUS údajně přivlastnili.
Prokurátorka zdůraznila, že obžalovaní vytvořili složitou a vynalézavou finanční konstrukci. Jen když se na celou věc podíváme globálně, je možné pochopit co se stalo, prohlásila. Pokud bychom se soustředili jen na část, bylo by možné si myslet, že je vše v pořádku, dodala.
Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Českou republiku svým jednáním prý připravili zhruba o tři miliardy korun. Podle prokuratury použili obžalovaní k ovládnutí společnosti MUS přímo peníze z jejích fondů.
Soud v Bellinzoně se chýlí k závěru. Po závěrečné řeči obžaloby, která zřejmě ještě dnes navrhne trest, přijdou na řadu obhájci a případně ještě obžalovaní. "Výsledek může být jistě jakýkoli. Já budu rád, když to dopadne dobře pro nás, to je asi přirozené," řekl Kraus.
"Já jsem v sobotu a v neděli chodil po místních kopcích ... nalaďoval jsem se na to, co se děje a co se bude dít ... Já bych řekl, že všechno je v rukou božích a všechno je v pohodě," řekl Koláček.