Aktualizováno Finální údaje ukázaly, že se index nákupních manažerů v eurozóně za červen zvýšil na 48,8 bodu z květnových 48,3 bodu. Oproti předběžnému číslu, které znamenalo nepatrné překonání odhadů, jde o vylepšení o desetinu bodu. PMI rostl ve všech sledovaných zemích s výjimkou Německa, které tak bylo nečekaně jedinou brzdou.
Index zůstává stále pod padesáti, a ukazuje tak na pokles průmyslového sektoru, postupně však dochází ke zlepšování, v druhém čtvrtletí se oproti prvnímu index mírně zvedl. Právě PMI je jedním z indikátorů, o kterých může mluvit ECB v souvislosti s pozitivními signály z ekonomiky.
![PMI eu](/Fotobank/19a3e05e-0a16-4951-937d-03cb05f0eece?width=500&height=288&action=Resize&position=Center)
Zmírnil se pokles výroby i pokles nových objednávek, když firmy uvádějí, že zhoršení na domácích trzích už není tak výrazné. Exportní objednávky mírně klesaly. Ceny produkce i vstupů v červnu klesaly, přičemž cenové tlaky na výrobce se dál zmírnily. Ačkoli průmyslový sektor podle průzkumu klesá pomaleji, stále zde zůstává nevyužitá kapacita, což znamená, že zaměstnanost stále neroste.
Ve zmíněném Německu se index nákupních manažerů v červnu zhoršil na 48,6, přičemž došlo ještě k mírné revizi dolů z předběžných 48,7. Z velmi nízkých hodnot postupně roste francouzský PMI, který v červnu pozitivně překvapil a revize ho upravila ještě o desetinu bodu výš na 48,4 bodu. Kromě toho jsou tu slušná čísla i z periferie. Na hraniční hodnotu 50 bodů se dostal PMI ve Španělsku, v Itálii je na 23měsíčním maximu 49,1 bodu.