Finská společnost koupí podíl německého průmyslového konglomerátu ve společném výrobci telekomunikačních zařízení Networks (NSN) za 1,7 miliardy eur (44,2 miliardy Kč). to oznámila dnes a dohoda jí podle analytiků může vylepšit cash flow i strategickou pozici. Akcie Nokie v Helsinkách v úvodu dnešního obchodování zareagovaly růstem až o 10 procent na až na 3,12 EUR.
Transakci ještě musí schválit regulační úřady. předpokládá, že by mohla být dokončena v letošním třetím čtvrtletí. NSN se poté stane plně vlastněnou dceřinou společností a firma dostane nové jméno. To bude představené po dokončení transakce.
Tisk už počátkem roku informoval, že hodlá vystoupit ze společného podniku s Nokií, ve kterém má každá z firem 50procentní podíl. NSN byl od svého vzniku v roce 2007 až donedávna ztrátový, v posledních čtvrtletích ale začal přinášet zisky. V dubnu vypršela dohoda, podle které po dobu její platnosti nesmí žádný z obou partnerů z podniku vystoupit. Cena, za kterou podnik získá, je mnohem nižší, než čekali analytici.
NSN je druhým největším výrobcem vybavení pro mobilní sítě na světě. Firma se potýkala s problémy hlavně kvůli poklesu výdajů mobilních operátorů a poklesu cen. K zisku firmu vrátilo masivní snížení nákladů a zaměření na síť čtvrté generace LTE. V prvním letošním čtvrtletí provozní zisk firmy činil 196 milionů eur.
„Touto transakcí si Nokia kupuje budoucnost bez ohledu na to, co se (jí) stane na trhu chytrých telefonů,“ okomentoval obchodní krok finské společnosti Pierre Ferragu, analytik Sanford C. Bernstein. „NSN má dobré vyhlídky na trhu vybavení pro mobilní sítě díky zmodernizovanému provozu a pozici dvojky na tomto koncentrovaném a stabilním trhu,“ dodal.
byla 14 let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Electronics. Finské společnosti se zatím příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde čelí ostré konkurenci firem (396,53 USD, 0,70%) a . V poslední době se mluvilo o zájmu o celou společnosti či její součásti jak ze strany čínské Huawei tak v případě Microsoftu.
je největším průmyslovým konglomerátem v Evropě. Jeho záběr podnikání je rozsáhlý, od výroby turbin a rychlovlaků přes průmyslové roboty po osvětlovací techniku. Firma však v ziskovosti výrazně zaostává za konkurenčními firmami (20,51 CHF, 0,29%) a (23,19 USD, -0,56%) a letos v květnu zhoršila svůj výhled na celý letošní rok. Loni firma představila program na snížení nákladů do roku 2014 o šest miliard eur. V rámci programu se chce zaměřit na své nejziskovější obory. Firma již ukončila ztrátovou výrobu solárních panelů, prodala některé menší divize a příští týden má dokončit oddělení divize osvětlení Osram a převod jejích akcií divize na akcionáře Siemensu.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Nokia)