Aktualizováno Čínský zpracovatelský sektor v červnu oslabil, ukázaly nezávisle na sobě dva ukazatele. Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně klesla dle revidovaných údajů z průzkumu HSBC mezi nákupními manažery druhý měsíc po sobě a sestoupila na nejnižší úroveň za devět měsíců. Zhoršení průmyslové aktivity ukázal i oficiální index nákupních manažerů. Údaje prohloubily obavy z dalšího zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.
Index klesl na 48,2 bodu, jeden procentní bod pod květnovou úroveň 49,2 bodu. Dostal se tak hlouběji pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Zároveň byl nejnižší od září loňského roku. Analytici očekávali pokles na 48,3 bodu. Index nákupních manažerů, který sestavuje vládní statistický úřad, rovněž klesl, zůstal ale těsně nad klíčovou hranicí. Hodnota indexu klesla proti květnu o 0,7 bodu na 50,1 bodu, v souladu s očekáváním.
K poklesu průmyslové aktivity dle HSBC přispěl nejvíce propad nových zakázek, který nastal třetí měsíc po sobě i přesto, že výrobci snižovali ceny. Index nových zakázek klesl o 1,1 na 47,6 bodu a zakázky na čínské zboží omezovali hlavně zákazníci z Evropy a USA. Pokles zakázek vedl k růstu zásob a tím k oslabení produkce, jejíž index sestoupil pod 50 bodů poprvé od října.
Čínskou ekonomiku v současnosti ohrožuje zamrzající tamní mezibankovní trh a tamní akciové trhy v minulém týdnu poslalo níže vyjádření čínské centrální banky. Ta uvedla, že je spokojená se současnou zásobou peněz a naznačila tak možné utažení monetární stimulace. Prudký růst úvěrů přitom dosud výrazně přispíval k rychlé expanzi čínského hospodářství. Podle některých investorů (např. Jim Chanos) ale omezení úvěrové expanze na druhou stranu zmírňuje riziko nafukování úvěrové bubliny v Číně.
Čínský hrubý domácí produkt loni stoupl o 7,8 procenta, nejpomalejším tempem od roku 1999. Letošní vývoj ekonomiky zatím zaostává za očekáváním, což vyvolává obavy, že by Čína nemusela dosáhnout plánovaného hospodářského růstu 7,5 procenta. Bankovní domy Goldman Sachs, Barclays a HSBC v červnu snížily prognózu letošního růstu čínské ekonomiky na 7,4 procenta, tedy desetinu procenta pod oficiální cíl Pekingu.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, HSBC)