Nálada japonských průmyslových firem se ve druhém čtvrtletí poprvé po téměř dvou letech přehoupla do kladného pásma, to znamená, že většina firem se začala dívat do budoucna s optimismem. Plyne to z dnešního průzkumu japonské centrální banky. Její výsledky naznačují, že nedávné turbulence na finančních trzích se neodrazily v ústupu důvěry v ekonomický vývoj, který vyvolala hospodářská a měnová politika za vlády premiéra Šinza Abeho.
Hlavní index zprávy "tankan", který ukazuje náladu velkých průmyslových výrobců, vzrostla proti prvnímu kalendářnímu čtvrtletí o 12 bodů na plus čtyři body. Bylo to druhé čtvrtletní zlepšení za sebou a první kladný výsledek od průzkumu ze září 2011. Kladná hodnota indexu znamená, že podíl firem, které čekají zlepšení, je vyšší než podíl pesimistů.
Zlepšení se díky zvýšení spotřebních výdajů projevilo i v sektoru služeb. Index nálady velkých společností v tomto sektoru vzrostl o šest bodů na plus 12 bodů.
Průzkum se konal v době, kdy japonské trhy zasáhly otřesy, v nichž vzrostly výnosy vládních dluhopisů a japonské akcie smazaly zisky, jichž dosáhly díky nadějím investorů na pozitivní účinky Abeho plánů na podporu ekonomiky a ukončení deflace. Jeho plány hnaly trhy vzhůru od konce minulého roku a další impulz k růstu jim dalo dubnové oznámení masivních stimulačních kroků centrální banky. Nálada na trzích se ale zhoršila ke konci května, kdy stimulační kroky narušily domácí trh dluhopisů a americká centrální banka začala dávat najevo, že ještě v tomto roce začne omezovat svou podpůrnou měnovou politiku.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)