Polovina tohoto týden přinese důležité hlasování europoslanců o záplatě rozpadajícího se trhu s emisními povolenkami CO2, které ovlivní i ceny elektřiny a zisky energetik. Zatímco dubnové hlasování přineslo propad cen povolenek na nové historické dno a debaty o krachu celého trhu, nyní by podle oborníků mohlo být jasně dáno najevo, že trh s emisemi Evropské unie čeká změna, která celý projekt s kapitalizací asi 72 miliard dolarů opět postaví na nohy.
Poslední verze návrhu, kterou již odsouhlasil výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, počítá s odsunem nabídky 900 milionů emisních povolenek, které měly přijít do aukcí do roku 2015. Europoslanci by o návrhu měli rozhodnout již tuto středu 3. července.
„Kompromisní návrh, který by umožnil regulátorům snížit převis nabídky na trhu se emisemi EU by měl být schválen,“ napsali dnes svým klientům analytici vlivné švýcarské investiční banky (16,29 CHF, 1,31%). „Pro bude nejspíš 383 členů Evropského parlamentu, proti 295 europoslanců a rozhodnuto zatím není u 76 poslanců,“ vypočítává šance na projití nového návrhu poté, co jeho předchůdce v dubnu neuspěl rozdílem pouhých 19 hlasů.
Od té doby však propadla cena emisních povolenek i související cena elektřiny na nová historická minima a evropská politická reprezentace si to podle všeho uvědomuje. Oponenty původního návrhu na záchranu trhu s emisemi tak ten nový například ujišťuje, že se jedná pouze o jednorázové opatření, a pozdržené povolenky budou následně postupně vráceny na trh tak, aby nezpůsobily opětovný převis nabídky. Povolenky mají být totiž vráceny na trh maximálně o rok později, než byly zadrženy. Původní návrh přitom byl ohledně délky odsunu benevolentnější - EK navrhovala odebrat 900 mil. mezi 2013-15 a vrátit je až v letech 2019-2020. Nový návrh dále počítá s tím, že z celkového počtu zadržených povolenek bude 600 milionů kusů určeno na financování a rozvoj projektů s nízkými emisemi CO2.
Nejvlivnějšími zastánci omezení nabídky povolenek v aukcích se překvapivě stali dříve oponující poslanci z Evropské lidové strany, která je s 265 poslanci konzervativního a křesťansko-demokratického zaměření nejsilnější politickou skupinou v Evropském parlamentu. Podporu kompromisnímu návrhu již podle agentury Bloomberg vyjádřili také někteří Sociální demokraté a zástupci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu. Doporučení žádné strany ale není pro europoslance při hlasování závazné.
„Pokud pozměněný návrh získá opravdu takto širokou podporu největší strany Evropského parlamentu, má výrazné šance uspět při hlasování 3. července. Ceny emisních povolenek by v důsledku mohly vzrůst až na 5,20 eura za tunu,“ uvedla již před dvěma týdny Kathrin Goretzki, analytička .
Její kolega z New Energy Finance Richard Chatterton potom pro agenturu Bloomberg uvedl, že očekává, že ceny emisních povolenek vzrostou díky výsledku dlouho očekávaného hlasování Evropského parlamentu do konce týdne do rozmezí 4,8-5,0 eura za tunu CO2. Hodnota povolenek přitom klesala poslední čtyři kvartály v řadě a za ten poslední (2Q13) odepsala necelých 8 procent až na pátečních závěrečných 4,21 EUR/t.
![Povolenky](/Fotobank/868e45c3-380b-4a55-b73d-bdcede2d7788?width=500&height=414&action=Resize&position=Center)
Řešení? Ano, ale jen z půlky
Středeční souhlasné rozhodnutí europoslanců, ale samo o sobě stačit nebude. Podle posledních odhadů agentury Bloomberg je totiž současný převis nabídky povolenek na evropském trhu CO2 na úrovni 1,8 miliardy kusů (tun CO2). „Devět set milionů povolenek (odložených v aukci) řeší problém jen napůl,“ připomněl dnes Matteo Mazzoni, analytik italské Nomisma Energia.
Mazzoni sice také čeká pozitivní dopad případného kladného rozhodnutí, ale jen v časové i pohybově omezené míře. „Chybí zde reálný katalyzátor pro růst cen povolenek nad úroveň 6 eur, protože toto hlasování je pouze jedním z kroků v celém procesu,“ říká analytik.
Pro trh s emisemi budou kromě červnového hlasování důležitá hlavně opatření dlouhodobějšího charakteru. V rámci návrhu podoby koncepce ochrany klimatu do roku 2030 totiž má Evropská komise na podzim představit konkrétní mechanismy omezující automaticky vydaný objem povolenek například na základě vývoje ekonomického růstu členských zemí Evropské unie.
Významnou zprávou v kontextu celkové evropské strategie pro boj s klimatickými změnami je dnešní společné prohlášení dvanáctky členských zemí Evropské unie, které produkují více než 60 procent evropských emisí. Ministři energetiky a životního prostředí dvanáctky zemí včetně Velké Británie, Francie, Itálie, ale hlavně i Německa, dnes doporučili svým zástupcům v Evropském parlamentu, aby nejen hlasovali pro návrh na odsun části povolenek v aukcích tuto středu, ale také se zasadili o posun v legislativě vedoucí ke strukturální reformě evropského systému obchodování s emisemi ETS.
„Jsme rozhodnutí zajistit, že ETS zůstane primárním nástrojem Evropy pro snižování emisí nákladově efektivní cestou a bude stimulovat k masivním investicím do technologií s nízkými emisemi CO2, které potřebujeme,“ podtrhl dnes odhodlání evropských politiků Hon Edward Davey, který v parlamentu zastupuje Velkou Británii ve věcech energetiky a klimatických změn.
Ceny emisních povolenek jsou přitom pro energetiky klíčové. Jsou totiž důležitým determinantem ceny elektřiny. „Skupina (482,1 CZK, 0,65%) nemá žádné otevřené pozice pro letošní rok ani na emisních povolenkách ani na produkci elektřiny,“ ujistil investory již před několika týdny obchodní ředitel skupiny Alan Svoboda. má navíc již předprodanou veškerou produkci elektřiny pro letošní rok. Rozhodnutí europoslanců tedy skrze pokles žádného z těchto instrumentů na výsledky skupiny v letošním roce nedolehne. V následujících letech by ale pokles cen povolenek zisky této i dalších evropských energetik s „čistší“ produkcí ovlivnil negativně.
(Zdroj: Bloomberg, , EK, Gov.uk, ČEZ)