Aktualizováno Třináctka investičních bank od po , mezinárodní asociace pro swapy a deriváty i poskytovatel dat Markit čelí vyšetřování Evropské unie kvůli bránění dalším subjektům, zejména burzám, vstoupit na trh kreditních derivátů.
Podle eurokomisaře Almunii investiční banky koordinovaným postupem bránily burzám ve vstupu na trh zajišťovacích kontraktů proti selhání při splácení dluhu (credit default swaps – CDS) v zájmu ochrany svých tržeb i při volbě clearingových domů. „Takové jednání je neakceptovatelné,“ uvedl.
Vyšetřovány jsou investiční banky , Bank of America/Merrill Lynch, Chase & Co, , , , , , , , , , a Bear Stearns.
Vedle investičních bank vyšetřování míří na poskytovatele souvisejících dat Markit Group Ltd. a mezinárodní asociaci International Swaps & Derivatives Association (ISDA). Obvinění je definováno jako „bránění burzám ve vstupu do odvětví CDS mezi lety 2006 až 2009“, uvedla Evropská komise ve zprávě, kterou cituje Bloomberg. Ta je vůči Markit konkurentem při poskytování dat finančnímu odvětví.
Deutsche Börse a CME Group se pokoušely opakovaně získat licenci pro vstup do odvětví v Evropě, v čemž jim měly Markit i ISDA bránit. Dít se tak mělo dle instrukcí investičních bank. Pokud jde o rozsah odvětví, letos byly zobchodovány již více než miliony kontraktů o nominální hodnotě přesahující 10 bilionů amerických dolarů.
„Vidíme jako nepřípustné, pokud banky kolektivním postupem blokovaly v zájmu ochrany svých tržeb z OTC obchodů s kreditními deriváty burzy před vstupem na trh,“ uvedl eurokomisař pro oblast konkurence Joaquin Almunia. „Tyto OTC obchody jsou tak nejen dražší pro investory, než by tomu bylo v případě burzovního obchodování, jsou nadto systémovým rizikem,“ vyjádřil se eurokomisař.
Již v dubnu roku 2011 EK zahájila vyšetřování, zda banky postupovaly společně při poskytování tržních informací do rukou Markit, která je většinově vlastněna největšími bankami na Wall Street. V březnu nyní EU rozšířila vyšetřování na ISDA po indikacích, že „byla zapojena do koordinovaného postupu proti burzám ve snaze odradit jej od vstupu na trh kreditních derivátů, nebo jej zdržet.
Globální regulátoři zvažují, jak ovládnout regulací trh s CDS, který viní s podílu na rozpoutání finanční krize. Evropa separátně vyšetřuje manipulace sazeb euribor a libor ze strany bank, USA vedle sazeb clearing CDS, obchodování a poskytování informací.
V oblasti bank a sazeb se po kauzách s jejich manipulací otřásá také trh s Libor a Euribor. Ze systému mezibankovních sazeb již část dosud sestavujících bank odešla. Almunia očekává ukončení vyšetřování EK v tomto sektoru do konce letošního roku. Podle jeho vyjádření i zdrojů z bank se připravuje dohoda mimosoudním urovnáním sporu.
Tuzemské 10leté korunové dluhopisy dnes posunují výnos o 12 bps výše k 2,48 % a za červen posun dosahuje již bezmála 60 bazických bodů. Tuzemské základní pětileté CDS kontrakty na zajištění českého vládního dluhu dosahují 64 bps. a zůstávají nejníže v rámci emerging trhů Evropy. U Francie aktuálně dosahují 81 bps.
(Zdroj: EK, Bloomberg, Markit, ISDA)