Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aféra s odposlechy ohrožuje dohodu o volném obchodu EU-USA. Smyčka kolem Snowdena se stahuje

Aféra s odposlechy ohrožuje dohodu o volném obchodu EU-USA. Smyčka kolem Snowdena se stahuje

01.07.2013 12:06
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropané jsou v šoku, alespoň navenek. Z „bratranců za mořem“, jak někdy Američany žoviálně nazývají Britové, se stali Velcí bratři monitorující konverzace, telefonáty a další komunikaci evropských úředníků, diplomatů, politiků i běžných občanů.

Podle dokumentů poskytnutých agentem na úniku Edwardem Snowdenem a zveřejněných servery listů Spiegel a Guardian americká zpravodajská služba NSA sleduje hovory evropských občanů i komunikaci institucí Evropské unie. V roce 2010 měla „napíchnuté“ i budovy diplomatického zastoupení EU ve Washingtonu nebo při OSN v New Yorku. Před pěti lety NSA z komplexu budov NATO v Bruselu zkoušela odposlouchávat telefony v Budově Justuse Lipsiuse, v němž sídlí Rada ministrů EU a zasedá Evropská rada. Podle Guardianu pozadu nezůstali ani Britové, kteří delegáty spojeneckých zemí sledovali například v internetových kavárnách. Z dokumentů vyplývá, že cílem špionážní operace proti EU v americké metropoli bylo shromáždění interních informací o nejednotných pozicích členských států EU v tématech globálního významu a o dalších třecích bodech.

Významní představitelé EU byli odhalením rozhořčeni, a někteří dokonce vyzvali k přerušení rozhovorů o dohodě o volném obchodu s USA. Ty začaly s velkými obtížemi teprve před několika týdny, přes velké výhrady Francie, která chtěla z jednání vyloučit sektor zábavního průmyslu.

Evropané jsou rozzuření, konstatuje německý týdeník Der Spiegel. „Potřebujeme více informací, pokud se ale ukáže, že je to všechno pravda, je to obrovský skandál,“ prohlásil v neděli předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Byl by to podle něj „zásadní problém pro vztahy mezi EU a USA.“

„Pokud jsou tyto informace pravdivé, je to hnusné,“ řekl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, který se donedávna na summitech mohl přetrhnout, aby se vyfotografoval s bývalou americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Asselborn připomněl, že Washington veškeré své počínání ospravedlňuje bojem proti terorismu: „EU a její diplomaté ale teroristé nejsou. Požadujeme ujištění z nejvyšších míst, že se s tím vším okamžitě skončí,“ zdůraznil.

Německo středem pozornosti
Spiegel informoval, že americké tajné služby každý měsíc procházely až půl miliardy německých telefonátů, e-mailů a textových zpráv, přičemž byl Berlín zařazen do „třetí třídy“, hned vedle Číny, Iráku nebo Saúdské Arábie. Výsledkem je, že Německo je terčem mnohem intenzivnějšího sledování než ostatní země EU. NSA každý den shromažďovala rámcové údaje z 20 až 60 milionů hovorů či e-mailů a 10 milionů dat z internetu, ve Francii to byly pro srovnání ale dva miliony dat denně. Jediné země, které USA nesledovaly, jsou Kanada, Austrálie, Británie a Nový Zéland.

Zástupci německých zelených v Bruselu požadují zásadní reakci. „Je to zhroucení ústavního státu,“ prohlásil Jan Philipp Albrecht, německý člen europarlamentu za zelené. NSA podle něj přistoupila ke „špionáži proti demokratickým státům a institucím.“ Zároveň vyzval, aby EU okamžitě podala stížnost k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu. Lídr zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit šel ještě dál. „Výzvy k protestu nestačí. EU musí okamžitě ukončit jednání s USA o volném obchodu. Nejdřív musíme zajistit ochranu dat a zaručit, že se už nic podobného nebude nikdy opakovat. Teprve pak můžeme rozhovory znovu zahájit.“ I šéf zahraničního výboru europarlamentu Elmar Brok naznačuje, že obchodní jednání jsou ohrožena: „Jak chcete s někým vyjednávat, když se přitom musíte bát, že vaše vyjednávací pozice někdo odposlouchává.“ O bezodkladné vysvětlení žádá Washington německá a francouzská vláda i Evropská komise.

Poslední jmenovaná instituce, která jednání o zóně volného obchodu vede, se zpočátku k aféře stavěla rezervovaně. To však změnilo včerejší prohlášení komisařky pro justici Viviane Redingové, podle níž se „partneři vzájemně nešpehují.“ Dokud bude přetrvávat nejmenší podezření, že odposlouchávací praktiky jsou stále uplatňovány, nepřipadá prý pokračování rozhovorů v úvahu. „Komise je navenek extrémně opatrná, jelikož se zde jedná o základní kameny diplomatických vztahů s USA,“ sdělil reportérům Spiegelu nejmenovaný bruselský úředník. Mezi jeho kolegy prý panuje zklamání a rozhořčení. „Sotva kdo se nadál, že naši spojenci půjdou tak daleko.“

Německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová, která se proti postupu amerických tajných služeb stavěla ostře kriticky už od propuknutí skandálu kolem programu Prism, se nyní rozohnila ještě víc. „Pokud jsou zprávy v médiích pravdivé, pak mi to připomíná metody používané mezi nepřáteli během studené války,“ konstatovala ve svém tiskovém prohlášení. „Nechce se věřit, že naši přátelé ve Spojených státech považují Evropany za své nepřátele. Z americké strany musí následovat okamžité a všeobjímající vysvětlení, protože zprávy z médií mluví o čemsi, co je zcela nepřijatelné.“

Ministryně zapomněla dodat, že z aktivit NSA mají prospěch i německé tajné služby bojující s domácími teroristy. Američané totiž informace o podezřelých telefonátech či mailech s Němci sdílí. Německá zahraniční rozvědka BND doma data sbírat nemůže a vnitřní rozvědka BfV má ruce svázané přísnou regulací o ochraně soukromí. „Jak jinak se máme dopídit stop plánování teroristických útoků, když nám domácí zpravodajci nic nedají?“ ptá se bývalý šéf BND Hans-Georg Wieck.

Navíc jsou německé zpravodajské schopnosti v oblasti elektronické komunikace v porovnání s britskými či americkými velmi slabé a nevyvinuté. „NSA má 60 tisíc zaměstnanců a najímá si řadu externích firem. Pro britský úřad GCHQ podle odhadů expertů pracuje 15 tisíc lidí. Oddělení elektronických zpráv BND má zhruba 1500 zaměstnanců,“ tvrdí expert na německé tajné služby Erich Schmidt-Eenboom. Připomíná, že BND není schopna monitorovat přeshraniční komunikaci ani v takovém rozsahu, jak jí to zákony dovolují – z povolených 20 % mailů, zpráv a telefonátů sleduje 5 %.

Snowden tlačen do kouta
Samotnému Edwardu Snowdenovi, který se už druhý týden skrývá na moskevském letišti Šeremetěvo, se vyhlídky nijak nezlepšují, ba naopak. Pravděpodobnost získání azylu v Ekvádoru, o niž usiluje s pomocí kolegů ze serveru WikiLeaks, se značně zmenšila o víkendu, kdy ekvádorský prezident agentuře AP sdělil, že je na ruských úřadech, jestli Snowdenovi umožní odjezd z letiště na ambasádu Ekvádoru v Moskvě. Předtím se Snowden pokoušel najít útočiště v Hongkongu či na Islandu, avšak bezúspěšně. Americké úřady zrušily platnost jeho pasu a systematicky se mu pokouší omezit další únikové možnosti.

Ekvádoru administrativa prezidenta Baracka Obamy naznačila, že hospodářské angažmá USA v zemi by mohlo být v případě udělení azylu Snowdenovi výrazně zredukováno. Ekonomika latinskoamerického státu používá jako hlavní měnu americký dolar a do Spojených států vyváží 40 % exportu. Krom ropy se jedná o ryby, mořské plody, banány a květiny.

Washington vyvíjí nemalý tlak i na Moskvu, které hrozí přerušením spolupráce v boji proti terorismu, jehož si Rusko v posledních letech zažilo až dost. Americký ministr zahraničí John Kerry svému protějšku Sergeji Lavrovovi opakovaně připomněl, že Spojené státy v posledních letech vydaly do Ruska sedm stíhaných lidí.

 
(Zdroje: Der Spiegel, ČTK, DW, HN)


Čtěte více:

Kdo je tady vlastně Big Brother?
20.06.2013 12:19
Tím, že píšu tenhle článek, riskuji, že se hlásím do debaty, která je ...

Váš názor
  • Svoboda po americku
    01.07.2013 17:25

    Na webu je aktivita Stop watching us, kde lze podepsat petici proti tomuhle nehoráznému špízování kdekoho. Ještě jsem zvědav, zda se taky sdělí českým občanům, jak dalece jsou sledováni od Velkého Bratra.
    Ricochet
  • Šok - proč?
    01.07.2013 12:45

    U nás to (sice v malém, tak nějak domácky, "po česku") zvládalo vojenské zpravodajství úkolované sekretářkou, tak o co jde, ne?
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
15.02.2025
9:00Víkendář: Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese
14.02.2025
17:19Akciové pravidlo dvaceti a index utrpení – únor 2025
16:19Inflace drží Trumpovy celní plány na uzdě, domnívá se stratég Bank of America
16:06Americké akcie jsou připraveny na pohyb vzhůru  
14:44Obchodování podle dnů v týdnu? Trumpova cla mění obchodní strategie
13:24Perly týdne: Co letos (ne)udělá Fed a co tíží Teslu
12:48Akcie jsou na tom dnes smíšeně, Goldman Sachs zlepšuje cíl pro ty evropské. Koruna k dolaru posiluje pod 24,00  
12:36Vyhlídky na mír. Goldman Sachs čeká růst evropských akcií
11:23Výsledky Airbnb (+14 %): Růst tržeb začíná zrychlovat  
11:00Evropské firmy nejvíce ohrožené Trumpovými cly? Farmacie a automobilky
9:01Rozbřesk: Konec války na Ukrajině? Dopady na českou ekonomiku
8:39Trump zavede reciproční cla a věří, že Putin usiluje o mír na Ukrajině. TikTok je v USA opět dostupný a evropské futures jsou smíšené  
8:26"Je to spravedlivé vůči všem." Trump podepsal reciproční cla. Na Česko dopadnou přes Německo?
6:09Invesco: Hospodářský růst Indie je vynikající, a to v celosvětovém měřítku
13.02.2025
22:01Pozitivní nálada ve výsledkové sezoně  
17:44Politika pomáhá na trzích držet růstovou náladu. V čele dnes najdeme DAX  
17:15Prémie akcií opět mimořádně nízko, ale pravděpodobně ne záporné
15:24Norský ropný průmysl na letošní rok plánuje opět rekordní investice
14:56Probíhá velká rotace z populárních technologií do akcií bank? Bank of America to tak vidí
12:58Co znamená Trump 2.0 pro ekonomiku a trhy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data