Aktualizováno Zhoršující se výhled pro růst čínské ekonomiky, slábnoucí úvěrový trh a pokračující spekulace o ukončování programu kvantitativního uvolňování. Tyto současné charakteristiky zapůsobí podle nedělní analýzy negativně na asijské akciové trhy. Analytici GS snížili svůj 12měsíční cíl pro index MSCI Asia bez Japonska o téměř 15 procent, z původních 550 na 480 bodů.
„Makroekonomické prostředí se stalo méně příznivé pro lokální akcie. Trhy zahrnují do svých cen zužování QE, což vede k přísnějším podmínkám financování. Odhady hospodářského růstu se snížily, zejména v Číně, vzhledem k omezování likvidity ze strany politických lídrů,“ vyjmenovávají stratégové GS ve svém čtvrtletním výhledu pro region Asie-Pacifik.
Banka nově očekává pro letošní rok růst hrubého domácího produktu v asijském regionu vyjma ostrovního Japonska o 6,1 procenta, oproti očekávání 6,9 procenta v úvodu roku. Zpomalení ekonomického růstu podle ní může dostat pod tlak zisky korporátního sektoru. U tamních veřejně obchodovaných firem tak GS snížila prognózu růstu zisku na akcii (EPS) z 12 na 9 procent. Stratégové předpokládají, že ve velmi blízkém období, tj. v rámci 1 až 3 měsíců, investoři budou zvažovat možnost vyšších sazeb vzhledem k pravděpodobnému, „zatím ne očividnému“ zlepšení očekávání růstu ekonomiky, což dostane asijský akciový trh dále pod tlak.
Náznaky o možném ukončování stimulace měnové politiky od zástupců americké centrální banky v posledních týdnech spustily na trzích sérii výprodejů týkající se především „rizikových“ aktiv, což zasáhlo také asijské indexy. Z tzv. emerging markets, kam za poslední čtyři roky přiteklo celkem 3,9 bilionu dolarů, podle agentury Bloomberg za poslední tři týdny odteklo více než 19 miliard dolarů.
Index MSCI Asia ex-Japan propadl od května již o více než desetinu. očekává v příštích 3 měsících růst indexu na 440 b. a následně během dalšího čtvrtletí na 450 b, tedy 2,3procentní růst v každém z nich. Očekávaných 480 bodů jako cíl pro 12měsíční období představuje zhruba 11procentní růstový potenciál ze současných úrovní.
Mezi jednotlivými asijsko-pacifickými trhy jednoznačně preferuje Jižní Koreu, u níž oceňuje pozitivní nastavení na oživující americký trh a nízkou valuaci. „Overweight“ také obchoduje Singapur a Thajsko, zatímco „podvažuje“ Austrálii, Hongkong, Malajsii, Filipíny a Tchaj-wan. Neutrální strategii volí u Číny, Indie a Indonésie.
Palec dolů pro BRIC
Další známkou zhoršujícího se sentimentu vůči tzv. rozvojovým zemím je horší doporučení namířené proti zemím skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Analytici Goldman Sachs ukončili nákupní doporučení na koš amerických firem s nejvyšší mírou expozice vůči zemím BRIC a uvedli, že preferují domácí tituly exponované především vůči domácímu trhu. Toto doporučení odůvodnili sestupnou revizí růstu čínské ekonomiky v letošním roce z 7,8 na 7,4 procenta.
„Kontrast mezi zrychlujícím růstem amerického HDP a pomalejším růstem v Číně představuje riziko pro americké firmy s vysokým podílem tržeb v zemích BRIC relativně k zejména na domácí trh dodávajícím firmám,“ uvedla GS. Banka odhaduje medián růstu letošních tržeb společnosti exponované vůči BRIC na 3 procenta, ve srovnání s 6 procenty v druhém případě.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)