Aktualizováno Index nákupních manažerů v průmyslu, sestavovaný pro americkou ekonomiku institutem ISM, se v červnu vrátil zpět nad padesát bodů. Po překvapivém květnovém poklesu na 49 bodů se index vrátil výš, na 50,9 bodu. Tím i mírně překonal konsensus nastavený na 50,5 bodu. Za lepším výsledkem stojí hlavně růst dílčích indexů produkce a nových objednávek, které se dostaly na 53,4, respektive 51,9 bodu. Méně výrazně se zvýšily také dílčí indexy dodávek a zásob.
Z průzkumu v jednotlivých oblastech vyplývá, že produkci táhlo dokončování rozdělaných zakázek a částečně i výroba na sklad, když se obnovil růst nových zakázek. Zlepšila se přitom kondice nejen domácí, ale i zahraniční poptávky. Na druhou stranu mírný tlak na výrobce vyvolával obnovený růst cen vstupů.
![ISM](http://www.patria.cz/Fotobank/6aa53b8b-ec55-4b7c-91ac-7f523581c7a7?width=500&height=288&action=Resize&position=Center)
Zhoršení pak vidíme u indexu zaměstnanosti, který spadl pod zlomových 50 bodů na 48,7 bodu. Vzhledem k tomu ukazuje na pokles zaměstnanosti v sektoru, a to poprvé od září 2009. Průmysl má v zaměstnanosti relativně malou váhu, necelých 14 procent. Tvorba pracovních míst je zde slabá a v posledních dvou měsících navíc zaměstnanost podle oficiálních dat klesá. Informace ISM ukazují, že zřejmě pokles přijde i za červen. Klíčová pro vývoj na trhu práce je situace v sektoru služeb, která je naopak slušná. Příslušný index ISM z této oblasti přinese nové informace ve středu.
Dnešní data jsou konsistentní s pokračováním pomalého růstu americké průmyslové výroby. S tím jsou ostatně v souladu i odpovědi v průzkumu z jednotlivých odvětví, ve kterých se podobná hodnocení objevují opakovaně. Udržitelnost růstu by měly zajistit přibývající objednávky, o kterých svědčí nejen průzkumy, ale i tvrdá data. Vzhledem k mírné odchylce od konsensu nemají čísla z ISM velký vliv na finanční trhy.