Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentina shání investory v energetice. Zahraniční těžaře láká na daňové úlevy

Argentina shání investory v energetice. Zahraniční těžaře láká na daňové úlevy

17.07.2013 10:01
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Po vlně znárodňování a nerostného nacionalismu se argentinská vláda snaží do energetiky nalákat zoufale potřebný zahraniční kapitál. Těžařům ochotným v zemi investovat alespoň 1 mld. USD v průběhu 5 let nabízí možnost exportovat 20 % vytěžené ropy a plynu bezcelně.

Dekret obsahující nové podmínky v přísně regulovaném těžařském sektoru byl vydán krátce před očekávaným ohlášením vzniku společného podniku mezi znárodněným ropným šampionem YPF a koncernem Chevron. Americko-argentinský tandem hodlá prozkoumat a otevřít bohatá ložiska v břidlicové formaci Vaca Muerta.

Chevron by měl do podniku přispět částkou 1,5 mld. USD a i když další podrobnosti nejsou známy, analytici tvrdí, že nové investiční pobídky by mohly odpovídat výhodám, které chce Argentina poskytnout americkému partnerovi.

Vláda tvrdí, že pobídkový režim má zemi pomoci dosáhnout energetické soběstačnosti. Jelikož domácí těžba po letech zanedbávání investic klesá, musí Argentina věnovat stále víc devizových rezerv na nákladný import surovin ze zahraničí. Podle posledních odhadů letos na dovoz energetických komodit padne 13 mld. USD, příští rok by to mělo být 16 mld. USD.

Někteří pozorovatelé o přitažlivosti pobídek pochybují, hlavně kvůli nulové reputaci vlády. „Nemyslím si, že budou stačit na to, aby to rozptýlilo nedůvěru,“ tvrdí bývalý argentinský ministr energetiky Emilio Apud. Připouští, že podle dekretu by po pěti letech od započetí investice mohly být suroviny vyváženy bez daně, avšak pouze tehdy, pokud nebudou potřebné doma. V takovém případě budou ušlé zisky z exportu kompenzovány přes zvláštní mechanismus, avšak vypláceny budou v pesech, bez ohledu na inflaci a budou směnitelné za oficiální kurz, který je dvakrát nižší než skutečný kurz na černém trhu.

Argentina disponuje rozsáhlými zásobami plynu a ropy v břidlicových formacích, avšak snahy o jejich využití podkopává nespolehlivá a neustále se měnící politika vlády, setrvale vysoká inflace (zhruba 24 %) a nedůvěryhodná statistická data z ekonomiky. „Důležité je, že vláda není schopná investovat potřebné sumy. Je to podle mě zoufalý krok a nebude fungovat,“ tvrdí nejmenovaný expert z oboru.

Spolupráci s Chevronem se vláda snaží využít jako důkazu, že velké mezinárodní koncerny se zkušeností těžby z břidlic Argentině důvěřují. YPF, kterou donedávna vlastnil španělský ropný gigant Repsol, by chtěla podobná partnerství uzavřít s dalšími velkými těžaři.

Argentinská vláda se k vyvlastnění 51 % akcií YPF rozhodla loni v dubnu. Španělskou matku obvinila z toho, že dostatečně neinvestovala do produkce YPF, což v důsledku vedlo k vyšším účtům za dovezenou energii. Od znárodnění vypracoval management YPF pod vedením respektovaného profesionála Miguela Galuccia pětiletý plán investic v celkové hodnotě 37,2 mld. USD.

Před nedávnem se společnosti podařilo zastavit pokles produkce. Ta v květnu meziročně vzrostla o 1,8 % v případě ropy a o 0,8 % u plynu. Předtím klesla v průměru o 7 % za 10 let. Zdroje z odvětví tvrdí, že problémy nemá ani tak YPF, jako spíš další těžaři v zemi.

Repsol na konci června odmítl nabídku Argentiny na odškodné v objemu 5 mld. USD za vyvlastnění YPF s tím, že částka neodpovídá ztrátě ze znárodnění. Repsol dříve uvedl, že hodlá po Argentině požadovat odškodnění přes 10 mld. USD. Spor u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID) při Světové bance se však může vléct dlouhá léta a Argentina může jeho výsledek ignorovat. Minulé pokuty, o nichž rozhodl ICSID, Argentina ignoruje a mezinárodní tlak na ni je ztížený, protože po státním bankrotu před deseti lety je izolovaná od mezinárodních trhů.

Španělsko spolu s EU proti Argentině zavedlo odvetné kroky. Nejprve omezilo dovoz argentinské bionafty a EU loni na konci května podala na Argentinu žalobu u Světové obchodní organizace za omezování dovozů.

(Zdroje: FT, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y