Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Expert: Kvůli útlumu Číny skončil

Expert: Kvůli útlumu Číny skončil "supercyklus" růstu cen komodit

12.08.2013 8:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Ochlazení čínské ekonomiky ukončilo deset let trvající komoditní "supercyklus" prudkého růstu poptávky po surovinách a jejích cen. Vývozci surovin v čele s Ruskem se budou muset na změněnou situaci adaptovat ekonomickými reformami, jimž se mohli v minulých letech díky vzestupu cen komodit vyhýbat. Napsal to pro list The Wall Street Journal expert na globální energetiku Daniel Yergin, šéf konzultační firmy CERA.
Chlad z Číny byl i přes letní počasí cítit na ekonomickém fóru v Petrohradě, píše Yergin. Ruský prezident Vladimir Putin tam přiznal, že růst ruské ekonomiky se letos kvůli propadu cen řady komodit prudce zpomalil. "Ceny našich hlavních exportních položek řadu let rychle rostly, ale situace se změnila. Žádná kouzelná hůlka na to neexistuje," řekl Putin. 

"Supercyklus" začal podle Yergina v roce 2003, kdy Čína už zažívala dvě desetiletí desetiprocentního ročního růstu. V roce 2000 čínský růst ještě zrychlil v důsledku zvýšené orientace na těžký průmysl. Rychlá industrializace a urbanizace vedla v Číně k závratnému vzestupu poptávky po mědi, železné rudě a dalších průmyslových a energetických komoditách. Čína zvýšila svůj ekonomický výkon v letech 2003 až 2012 na dvouapůlnásobek, což její poptávku po komoditách prudce zvýšilo. 

Na to nebyl připraven světový systém dodávek komodit, který byl do té doby zvyklý na přebytek kapacit a slabší poptávku. Ceny komodit tak nevyhnutelně zahájily strmý vzestup, který krize roku 2008 přerušila jen dočasně. Čínská vláda tehdy přišla s masivní podporou ekonomiky, což boom komodit brzy obnovilo. Ceny mědi dosáhly vrcholu v roce 2011 a dostaly se na šestinásobek úrovně roku 2003. Podíl Číny na spotřebě mědi narostl na 40 procent z 20 procent v roce 2003 a Čína se stala největším spotřebitelem průmyslových a poté i energetických komodit světa.
Tři desetiletí desetiprocentního růstu byly v historii světové ekonomiky bezprecedentní. V určité chvíli se však taková expanze musela stát neudržitelnou a podle Yergina ta chvíle nastává právě teď. 

Čínská vláda chce nyní zmírnit závislost ekonomiky na exportu a zaměřit se více na domácí spotřebu. Růst v Číně tak v posledních pěti čtvrtletích postupně zpomaluje a podle oficiálních - a podle ekonomů nadhodnocených - údajů se pohybuje kolem 7,5 procenta. Nejvyšší čínští představitelé přitom žádnou novou stimulaci růstu nechystají a vítají trend zpomalení jako odraz potřebné trannsformace. 

Útlum v Číně už má na ceny komodit zřetelný vliv. Ceny mědi klesly z maxima o 30 procent, železná ruda o 32 procent a index cen komodit bez ropy je proti roku 2008 nižší o 27 procent. 

Ropa se zatím drží na vysokých úrovních nad 100 dolary za barel, pětinásobku stavu před začátkem supercyklu. Je to podle Yergina hlavně proto, že její cenu podporují častá narušení dodávek v řadě zemí světa. Vysoké ceny však už ohrožuje prudký růst těžby z amerických břidlic, díky němuž těžba ropy v USA proti roku 2008 vzrostla o polovinu. 

V situaci, kdy se globální kapacity produkce komodit v reakci na vzestup cen prudce rozšířily, je čínské ochlazení pro vývozce velmi nepříjemné, uvádí Yergin. Přední světové těžařské firmy jako BHP Billiton, Rio Tinto a Anglo American krátí investiční plány a vyměňují nejvyšší vedení. Noví šéfové se už nezaměřují na růst těžby, ale na omezování investic, rušení projektů a konsolidaci podnikání. 

Vývozci komodit už nebudou moci spoléhat na to, že zdánlivě nekonečný růst čínské poptávky bude dál podporovat jejich ekonomický růst a zajišťovat jim exportní příjmy, z nichž vlády čerpají na své výdaje. Ochlazení globálních komoditních trhů si vynutí zásadní změny v ekonomické a daňové politice zemí v Rusku, Austrálii, Brazílii, Jihoafrické republice a v řadě dalších zemí, které si během supercyklu vedly tak dobře, uzavírá Yergin.


(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Ruští těžaři a metalurgové prožívají krušné chvíle. Komoditní propad tlačí na růst efektivity a propouštění
09.08.2013 15:50
Klesající ceny průmyslových komodit od uhlí po ocel nutí ruské doly a...
Růst rozvíjejícího se světa klíčem pro ceny komodit
09.08.2013 18:16
Stále více se hovoří o tom, zda budou rozvíjející se trhy schopny růst...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data