Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HSBC: Američané už nebudou spotřebitelem poslední instance, svět tak poroste pomaleji

HSBC: Američané už nebudou spotřebitelem poslední instance, svět tak poroste pomaleji

12.03.2014 7:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy byly pro svět až donedávna „spotřebitelem poslední instance“. Po kolapsu Brettonwoodského systému na počátku 70. let a následném obrovském růstu přílivu zahraničního kapitálu Spojené státy absorbovaly rostoucí podíl nadbytečných světových úspor. Bylo tomu tak zejména během fází oživení americké ekonomiky. Na konci 70. let se americký běžný účet dostal do mírného deficitu, v 80. letech už se tento deficit prohloubil a před poslední krizí dosahoval téměř 6 % HDP. Současné oživení je proto výjimečné, protože deficit běžného účtu i nadále klesá. Objevuje se řada vysvětlení, zejména v souvislosti s poklesem americké závislosti na dovozu energií. Kdyby to ale byla hlavní příčina, Saúdská Arábie a další země těžící ropu by musely mít klesající přebytky běžného účtu. Ty však nevidíme.

Mnohem pravděpodobnější vysvětlení tak spočívá v samotné podstatě amerického oživení. To je totiž velmi pomalé a jeho průběh kontrastuje s tím, jak probíhalo oživení po předchozích recesích. Domácí poptávka po roce 2007 rostla o pouhých 0,6 % ročně, v minulosti to ale v podobných obdobích bylo v průměru o 3 % ročně. Slabá domácí poptávka odráží řadu faktorů, včetně fiskální politiky vlády, nízkého růstu produktivity, konzervativní strategie firem, neuvěřitelně pomalého růstu osobních příjmů a monetární stimulace, která možná naplnila peněženky bohatých, ale zbytku společnosti moc nepomohla. Avšak ať už je příčina jakákoliv, slabá poptávka znamená, že Spojené státy nadále neslouží jako spotřebitel poslední instance. To má hluboké globální důsledky.

Jestliže se nyní neprohlubuje deficit amerického běžného účtu, znamená to, že jinde nedochází k růstu přebytků, nebo deficity prohlubují tam. Jinak řečeno, nadměrné úspory, které dříve proudily do USA, si našly cestu jinam. Na první pohled se může zdát, že jde o pozitivní jev. Zvětšující se deficity byly koneckonců tím, co umožnilo rostoucí zadlužení a neudržitelný realitní boom. Jestliže nyní úspory proudí jinam, mohli bychom se radovat. Vidíme ale, že zároveň dochází k poklesu přebytků Číny tak, jak se tamní vláda snaží o podporu domácích investic. Jejich návratnost ovšem prudce klesá. Dalším doprovodným jevem je růst deficitů dalších rozvíjejících se ekonomik a je pravděpodobné, že i u nich vyvolal příliv kapitálu neudržitelný úvěrový boom. V současnosti se v podobné pozici nalézá i Velká Británie, jejíž deficit běžného účtu se na konci minulého roku dostal nad 5 % HDP.

Nadbytečné úspory se otočily k USA zády, protože se zdá, že tam již nenajdou slušnou návratnost. Následně stlačily návratnost dolů i v dalších zemích a někde vytvořily i finanční problémy. Už od počátku nového tisíciletí trpí globální ekonomika nadbytkem úspor, ty ale nyní nemají kam proudit. Pokud se USA znovu nestanou spotřebitelem poslední instance, nebo od nich tuto roli nepřevezme jiná země, budeme čelit nízkému růstu a nízké návratnosti investic. Tento pohled může vysvětlit i to, proč se přes intenzivní snahu centrálních bank drží inflace ve vyspělém světě příliš nízko a ne příliš vysoko.

Autorem je hlavní ekonom HSBC Steven King.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2024
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)