Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hamlet bez kralevice a můj nejnudnější příspěvek roku

Hamlet bez kralevice a můj nejnudnější příspěvek roku

31.03.2014 17:57

Nepatřím mezi ty, kteří by se vyžívali ve složitých modelech, statistických analýzách a ekonomických rovnicích. Naopak. A předpokládám, že jsem na tom asi podobně, jako většina čtenářů mých příspěvků. Zároveň jsem ale přesvědčen o tom, že nějaký model je dobré mít a používat ho. Pokud někdo tvrdí opak, vlastně si pouze není vědom toho, že nějaký model má. Ono vlastně i tvrzení, že žádný model není třeba, musí spočívat na nějakém modelu našeho uvažování a chování, který říká, že modely nepotřebujeme. Jsem si také vědom toho, že samotné slovo „model“ je silným detergentem pro vysokou čtenost. Pokud k němu připojím kód „IS-LM“, tvořím kandidáta na nejnudnější a nejméně čtený článek roku. Přesto tak ale učiním pro tu hrstku čtenářů, které zajímají témata jako je samotná použitelnost ekonomie, její výsledky v pokrizových letech, apod.

Řada ekonomů a zřejmě i široká veřejnost se domnívá, že poslední krize a následující roky jsou důkazem toho, že ekonomie zklamala, propadla, dokázala svou nepoužitelnost. Druhý extrém a asi menšinu představují ekonomové jako Paul Krugman. Ti tvrdí, že pokud bychom se drželi základních modelů a léty testovaných znalostí, vše mohlo být lepší a ekonomie (a ekonomika) by ani zdaleka nepropadla. Pan Krugman to rád dokládá právě IS-LM modelem. O něj bezpochyby zavadili všichni, kteří se ekonomii někdy svým studiem věnovali. Jednoduchý princip vystihuje následující obrázek:

Křivka LM popisuje rovnováhu na peněžním trhu, kdy se předpokládá, že s rostoucím produktem/příjmy roste poptávka po penězích a tudíž i úroková sazba (lidé se stále více „přetahují“ o danou zásobu peněz). Křivka IS zase ukazuje, jak pohyb sazby ovlivňuje poptávku v ekonomice – čím nižší sazba, tím vyšší poptávka a naopak. Vše samozřejmě nejlépe běží v rámci ekonomiky s produkční mezerou - nevyužitými zdroji. 

001 

Jak je tento model použitelný? Křivku LM můžeme v podstatě ignorovat, protože výše krátkých sazeb je pod kontrolou centrální banky (tato kontrola klesá s tím, jak se sazby prodlužují, pokud zrovna neběží QE, ale jeho působení není tak úplně jednoznačné). Model se nám tak smrskne na to, jak reaguje poptávka v ekonomice na centrální bankou (popř. finančními trhy) nastavené sazby. Je dost pravděpodobné, že v dobách krizových a asi i během oddlužovacího útlumu se křivka IS mění z klasicky dolů skloněné na vertikální (pohyb jsem v grafu vyznačil oranžovou šipkou). To znamená, že změna sazeb (jejich snižování) má na poptávku a následně produkt jen minimální dopad. Spotřebitelé se prostě snaží co nejrychleji oddlužit ať se děje co se děje a v dané době změna sazeb jejich spotřebu nezvedne. Firmy pak sledují hlavně to, jaká je poptávka po jejich produkci a tento výhled je i rozhodujícím faktorem pro investice (opět ne výše sazeb). Takto postavený „model“ už pak říká jediné:

Poptávku zvýšit možná lze, ale ne sazbami. Jinak řečeno, je třeba posunout celou IS vertikálu doprava. Jak? V první řadě se samozřejmě nabízí fiskální stimulace. V druhé monetární politika, ale politika neortodoxní a to dokonce v té míře, že i QE je nefungující. V této souvislosti se hovoří například o kredibilním závazku zvýšení inflace nad tradiční cíl. Ten by se projevil na chování soukromého sektoru a posunu IS (a vynechám nyní celou problematiku kredibilně/nekredibilních závazků).

Nepovažujme ale IS-LM za keynesiánské nářadí. Někteří ekonomové jsou toho názoru, že IS-LM vůbec neodráží Keynesovy myšlenky. Tvůrcem tohoto modelu byl John Hicks, který se k němu sám v roce 1980 po 40 letech (!) vrátil s tím, že v té době jde už o pouhou pomůcku výuky ekonomie. Jedním z jejích problémů je to, že je statická a točí se kolem statické (ne)rovnováhy, mechanizmy přizpůsobení jsou velmi zjednodušené a jaksi se v nich ztrácí klíčový rys Keynesova přístupu – zvířecí pudy (viz i nedávní „Zajatci zvířecích pudů“). Hyman Minsky prý říkal, že „Keynes bez nejistoty je jako Hamlet bez kralevice“ a IS-LM model byl podle něho „naivním a neférovým způsobem jak reflektovat Keynesovy myšlenky“. Není třeba připomínat, že Minsky byl tím, kdo se ve své práci vydal právě cestou zvířecích pudů – jeho finanční cykly kulminující Ponziho fázemi jsou známé a ukazuje se znovu a znovu, že i navýsost relevantní.

Nakonec tohoto nejnudnějšího příspěvku roku bych ale nebyl kritický. IS-LM je jednoduchý myšlenkový nástroj, který „dodá“ přesně to, co je do něho vloženo (to, co odpovídá jeho jednoduchosti). V dobách krize to znamená, že jde o model jedné vertikální křivky, který říká, že přes jeho osu Y cesta k vyšší zaměstnanosti nevede. Což může někdy být velkým přínosem. Třeba v situacích, kdy se někdo domnívá, že kroky hýbající s křivkou IS doleva budou vyváženy snižováním sazeb (eurozóna). Nebudou.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data