Aktualizováno Index nákupních manažerů v českém průmyslu se za březen snížil na 55,5 bodu z únorových 56,5. Výsledek je o něco horší než tržní konsensus, který byl nastaven na 55,9 bodu. Ke zhoršení došlo zejména v oblasti nových objednávek, které sice podle průzkumu dál slušně rostou, ale menším tempem než dříve. Stejné trendy přitom tento dílčí index naznačuje u celkové i zahraniční poptávky.
Mírně na tempu vedle toho ztratila produkce. Na druhou stranu rozdělaných zakázek dál přibývalo a to rychleji než v únoru. Příznivé informace pak přináší oblast zaměstnanosti. Tam došlo k dalšímu zlepšení a průzkum naznačuje růst počtu zaměstnanců už téměř rok.
Firmy reagují na dál rostoucí poptávku navyšováním vstupů, v této oblasti ale růst za březen zpomalil. Ceny vstupů dál rostly, ale pomaleji, než v posledních měsících. Naproti tomu klesají ceny výstupu a to rychleji než v únoru.
Průzkum mezi nákupními manažery v březnu dopadl o něco hůře, než se čekalo. Hodnota indexu ale není špatná a zůstává bezpečně v oblasti ukazující na expanzi sektoru. Příznivě vypadá také průměr za celý kvartál, který naznačuje, že by tempo růstu průmyslu mělo být o něco vyšší než ve 4Q minulého roku a tento sektor, tažený zejména zahraniční poptávkou, by měl tedy dál táhnout oživení české ekonomiky. Spolu s tím by měl přispívat i ke zlepšení na trhu práce, ale pouze nevýrazně, když jeho role v této oblasti není tak silná. Reakce koruny na nová data byla nevýrazná.
Ke zhoršení PMI došlo v březnu také jinde v regionu. Index nákupních manažerů v Polsku propadl na 54,0 z únorových 55,9 bodu. Jde o výraznější snížení oproti očekávaným 55,1. Ke zhoršení indexu došlo také v Maďarsku a to na 53,7 bodu z 54,3 bodu v únoru.