Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na českém fondovém trhu se objevil nový fenomén – Katolický fond SICAV

Na českém fondovém trhu se objevil nový fenomén – Katolický fond SICAV

16.05.2014 13:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Představitelé České biskupské konference (ČBK) dnes podepsali s investiční společností ČSOB Asset Managementem dohodu o vzniku Katolického fondu, jehož cílem bude zajistit dlouhodobou finanční správu volných prostředků Římskokatolické církve z části finančních náhrad vyplacených v rámci majetkového vyrovnání. „Chtěli jsme, aby způsob, jímž budeme zajišťovat budoucnost, byl zodpovědný, etický a dlouhodobě udržitelný,“ okomentoval založení fondu generální sekretář ČBK Tomáš Holub. 

Katolický fond bude investovat do instrumentů, které zajišťují stabilní a dlouhodobý výnos a současně jsou v souladu s etickým kodexem a hodnotami katolické církve. „Naším cílem je snaha o efektivní zhodnocení určených finančních prostředků jednotlivých biskupství z částečného majetkového vyrovnání. Investiční fond jim umožní vytvořit základnu pro samostatné fungování bez přímého financování státem,” říká Jan Barta, generální ředitel ČSOB Asset Management a statutární ředitel Fondu udržitelnosti Římskokatolické církve, a dodává: „Klíčová bude diverzifikace portfolia, a proto bude široce rozloženo mezi významné světové regiony a odvětví.“ 

Investiční fond Římskokatolické církve se bude skládat ze dvou podfondů s odlišnými investičními strategiemi. První podfond - Růstový bude postaven na dynamické strategii a začít fungovat by měl v nejbližší době. Druhý podfond - Výnosový bude založen na konzervativní investiční strategii a bude možné do něj vkládat prostředky přibližně od počátku příštího roku.

Dle vyjádření generálního sekretáře ČBK Holuba katolická církev v první fázi do fondu umístí méně než půl miliardy korun, ve velmi krátké době by ale částka měla překročit miliardu.

Římskokatolická církev je největším příjemcem v rámci církevních restitucí, které sestávají z navracení majetku a finančního příspěvku. Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle přijatého zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Za 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Z vyjednané částky kompenzací, k níž se ještě připočítá inflace, připadne římskokatolické církvi 47,2 miliardy, přičemž hodnota nárokovaného majetku byla odhadnuta na téměř 103 miliard korun. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

Katolický fond bude mít podobu tzv. fondu SICAV, což je novinka, která existuje v české legislativě od 1. ledna letošního roku. Jde o investiční fond s vlastní právní subjektivitou. SICAV je modifikací akciové společnosti uzpůsobenou tak, aby vyhovovala požadavkům kolektivního investování. Vydává dva druhy akcií – zakladatelské, stejně jako každá akciová společnost, a investiční, s nimiž je spojeno právo na jejich odkoupení na žádost vlastníka. Významným specifikem je možnost vytvářet podfondy, účetně oddělené části jmění, které nemají právní subjektivitu, mohou však sledovat vlastní investiční strategii. To investorům dovoluje přesouvat prostředky mezi podfondy podle aktuálního investičního sentimentu, přesto v rámci jediného investičního fondu.

Katolický fond pod správou ČSOB tak nabízí novou formu investování finančních prostředků. Fondy s podobným zaměřením jsou však na Západě zcela běžné a také stále více populární. Například americké „katolické“ fondy nabírají neustále nové klienty a jejich výnos poráží tržní benchmark. Například fond New Covenant Growth Fund (NCGFX), který nikdy neinvestuje do společností zabývajících se například výrobou alkoholu, sázkových kanceláří, či zbrojařských firem, za poslední tři roky svým zhodnocením vždy porazil americký prémiový index S&P 500. Existují také investiční fondy, které své zásady na nákup a prodej jednotlivých titulů řídí podle muslimského práva šaría. Například německá Deutsche Bank spravuje velké investiční fondy, které jsou v souladu s právem šaría. 

(Zdroj: ČSOB, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data