ČR - index spotřebitelských cen v květnu meziročně mírně akceleroval
Meziměsíční růst cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák ovlivnilo zvýšení cen lihovin o 2,7 %, piva o 2,5 % a vína o 1,2 %. V oddíle zdraví se zvýšily ceny léků a jejich doplatků o 0,7 % a ceny lázeňských pobytů o 7,9 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot o 0,6 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 %, zatímco ceny služeb o 0,1 % klesly.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 0,4 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v dubnu. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje a tabák zejména vlivem cen vína, které byly v květnu vyšší o 5,9 % (v dubnu o 3,9 %). V oddíle bydlení se zmírnil pokles cen, a tím i jejich vliv na snižování inflace, v důsledku vývoje cen zemního plynu, které byly v květnu nižší o 3,1 % (v dubnu o 9,1 %). Podobně v oddíle pošty a telekomunikace se snížil pokles cen telefonických a telefaxových služeb na 4,8 % ze 7,9 % v dubnu. V oddíle doprava přešly ceny pohonných hmot z poklesu o 0,4 % v dubnu v růst o 1,9 % v květnu.
Největší vliv na zvyšování meziročního růstu spotřebitelských cen měly nadále ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 1,3 %, masa o 3,5 %, ryb o 4,5 %, mléka o 15,2 %, sýrů o 10,7 %, jogurtů o 20,3 %, ostatních mléčných výrobků o 9,2 %, másla o 7,3 %. Naopak ceny jedlých olejů klesly o 5,1 %, ovoce o 3,6 %, zeleniny o 5,1 %, cukru o 1,1 %, polévek a omáček o 5,7 %, nealkoholických nápojů o 1,9 %.
Na snižování meziročního cenového růstu působily nejvíce (i přes oslabení jejich vlivu) ceny v oddíle bydlení. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 10,5 % a zemního plynu o 3,1 %. Ceny čistého nájemného vzrostly o 0,7 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 % a ceny služeb o 0,6 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,3 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 0,8 %.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)1) 28 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 0,8 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v březnu. Nejvíce vzrostly ceny v Rakousku a Rumunsku (shodně o 1,6 %). Naopak v sedmi zemích EU zaznamenaly ceny pokles, z toho nejvíce v Řecku o 1,6 % a v Bulharsku o 1,3 %. Na Slovensku klesly ceny v dubnu stejně jako v březnu o 0,2 %. V Německu zrychlil růst cen na 1,1 % z 0,9 % v březnu. Podle předběžných výpočtů vzrostl v květnu HICP v ČR meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 0,5 % (v dubnu o 0,2 %). Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za květen 2014 je 0,5 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP).
* * *
Od ledna 2014 jsou indexy spotřebitelských cen počítány na aktualizovaných vahách. Váhy vycházejí z výdajů domácností roku 2012. Nově vypočítávané indexy jsou na všech úrovních spotřebního koše řetězeny k původnímu základu rok 2005 = 100. Tím je zajištěno pokračování dosavadní časové řady indexů se základem rok 2005 = 100, ze které jsou počítány indexy k dalším základům (předchozí měsíc = 100, stejné období minulého roku = 100 a index klouzavých průměrů za posledních 12 měsíců k průměru 12 předcházejících měsíců).
Nový spotřební koš naleznete na internetových stránkách ČSÚ: spotřební koš
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
Prezentace
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
03.03.2025 Xiaomi má úžasný fotomobil. Ti nejrychlejší…
27.02.2025 Ferratum: Banka budoucnosti v tvém mobilu?