Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Utlačují velké země v eurozóně ty malé?

Utlačují velké země v eurozóně ty malé?

23.06.2014 13:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Athanasios Orphanides je jedním z předních akademických makroekonomů, v letech 2007–2012 působil jako guvernér Kyperské centrální banky. Nedávno se poměrně nevybíravě vyjádřil o tom, jak probíhalo politické rozhodování během krize v eurozóně: „Během krize se klíčoví političtí hráči nechovali jako vůdci a nejevili známky odvahy. Namísto tvrdé práce na omezení ztrát se jednotlivé vlády snažily o přesunutí těchto ztrát na jiné. Výsledkem bylo masivní ničení hodnot v některých členských zemích a významné zvýšení celkových ztrát pro Evropu jako celek. Evropské instituce měly být poslední linií obrany proti takovému chování, namísto toho ho ale umožňovaly a podporovaly celkovou destrukci.“

Taková prohlášení budou v některých menších zemích eurozóny jistě přijata s pochopením. Orphanidesova analýza, ze které uvedené prohlášení pochází, tvrdí, že ve snaze o dosažení vlastních cílů eurozóna umožňuje velkým zemím vyvíjet tlak na ty menší i v případě, že to poškozuje měnovou unii jako celek. Ekonom dává dva příklady. Prvním z nich je setkání mezi francouzským prezidentem Sarkozym a německou kancléřkou Merkelovou v Deauville v roce 2010. Tam oba navrhli, aby věřitelé z privátního sektoru nesli část ztrát spojených s půjčkami solventním vládám, které se dostaly do problémů s financováním. Irsko pak během několika týdnů ztratilo přístup na trhy, zatímco náklad německého dluhu klesl.

Druhým příkladem je návrh, podle kterého měli střadatelé nést ztráty z depozit v kyperských bankách bez ohledu na to, zda měli tato depozita pojištěna, či ne. Orphanides se v této souvislosti ptá, zda to mohlo souviset s tím, že se v Německu blížily volby a vláda potřebovala vyvolat dojem, že je schopná zastávat tvrdý postoj.

Je ale skutečně pravda, že během krize byla dominantní politická rozhodnutí? Jinak řečeno, je v tom ekonomie nevinně? Podívejme se na zmíněný Deauville. K uklidnění na trzích tato událost skutečně nepřispěla, pouze těžko lze ovšem uvěřit tomu, že Němci měli za cíl snížit svůj náklad financování. Jakou roli by tam hrál Sarkozy? Věřil, že to přinese stejný efekt i pro francouzský dluh?

Mnohem pravděpodobnější je to, že Německo chtělo začít implementovat nějaký systém, v jehož rámci by nedocházelo k vzájemné podpoře v případě problémů se splácením dluhů. Asi to učinilo dost krkolomně. Pravým problémem ale byla absence jasné ekonomické myšlenky, která by jednoznačně rozlišila mezi pravou dluhovou krizí a krizí, která vznikla jen kvůli sebenaplňujícímu se proroctví a panice. Je pravděpodobné, že politici někdy udělají botu, protože ekonomové daný problém dostatečně nepromysleli. Orphanides tvrdí, že „ke špatnému zvládnutí krize vedlo to, že politika dominovala ekonomii“. Podle mého názoru je to příliš tvrdé k politice a příliš shovívavé k ekonomii.

Autorem je Simon Wren-Lewis, který působí jako profesor ekonomie na Oxford University.

Zdroj: MainlyMacro


Čtěte více:

Stínové banky: biliony dolarů aktiv a žádný dohled, ve světě sílí tlak na změnu
23.06.2014 12:00
Jednasedmdesát bilionů dolarů je podle analýzy Výboru pro finanční do...
Zasedání ČNB, valné hromady ČEZ a Telefónica, pokuta pro BNP Paribas... týdenní výhled
23.06.2014 12:15
Hned zkraje upoutaly pozornost předběžné indexy nákupních manažerů v e...

Váš názor
  •  
    24.06.2014 10:58

    Asi som naivny, ale "aby věřitelé z privátního sektoru nesli část ztrát spojených s půjčkami solventním vládám, které se dostaly do problémů" mi pride ako normalne riziko, ktore podstupujem, ked si dlhopisy kupujem, nie? I za to riziko dostavam urok..
    Eco
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.