Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komodity ve 2Q14: Rakeťáci prvního čtvrtletí zklamali

Komodity ve 2Q14: Rakeťáci prvního čtvrtletí zklamali

17.07.2014 16:05
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Druhý kvartál letošního roku máme za sebou. Komodity na úspěchy z první čtvrtiny navázaly, avšak pouze částečně. Největší propadlíci pochází ze zemědělství, naopak potěšily vzácné kovy a energetické komodity.

Vzácné kovy částečně ztratily podporu z úvodu roku, kdy jim ukrajinská krize dodávala růstový stimul. Jasnější kontury však dostaly plány americké centrální banky Fed ohledně restrikce monetární politiky, které v kombinaci s iráckým konfliktem dodaly kovům tolik potřebný vítr do plachet. Zlato tak po květnovém poklesu o téměř 3,5 % postupně nabralo na síle a za druhý kvartál připisuje v souhrnu 3,78 %. Ze všech vzácných kovů přesto zažilo nejhorší kvartál, když se projevil další pokles poptávky čínského soukromého sektoru, který je největším světovým odběratelem. V průmyslu využívanější kovy pak těžily z oživujícího světového hospodářství. Na čele se usadilo palladium, které od začátku dubna do konce června připsalo přes 8 %. Více než slušnou výkonnost předvedlo i stříbro (+6,4 %) a také platina (+4,33 %). Všechny vzácné kovy tak výrazně překonaly konsensy pro druhé čtvrtletí a investorům, kteří je do svých portfolií zařadili, přinesly vynikající zhodnocení.

Druhé čtvrtletí pak slušně zvládly také energetické komodity. Ropa generovala mírný růst (i přes pár vychýlení) takřka po celou periodu, aby narazila až v minulých týdnech, kdy začala ochabovat podpora způsobená iráckým napětím. WTI připisuje 6,5 % a Brent rovných 5 %. Zemní plyn, kterému nadále dodávaly sílu rozbroje na ukrajinském území a s nimi spojené obavy o dodávky z Ruska do Evropy, pak připsal vynikajících 8,8 %.

Pokud budeme vyhlížet poražené druhého kvartálu, mezi komoditami je bezpochyby najdeme v zemědělství. Zatímco za první kvartál pšenice připsala přes 15,5 %, kukuřice přes 12 % a sojové boby 11,5 %, druhé čtvrtletí přineslo zcela opačný vývoj. Ukázalo se totiž, že obavy z nízké americké produkce postižené tuhou zimou byly zbytečné a naopak lze v letošním roce počítat s rekordními sklizněmi. Například u kukuřice celkové zásoby k prvnímu červnu dosáhly 3,85 mld. bušlů, což je o 39 % více než loni. Úroda sójových bobů bude podle odhadů také atakovat rekordy, když se někteří zemědělci tuto komodity rozhodli upřednostnit před tradičnějšími produkty, jako jsou právě nadzásobená kukuřice či pšenice. Kukuřice a pšenice tak za tři měsíce odevzdaly takřka 21 %, sójové boby ztrácí přes 3 %. Na úchvatnou výkonnost prvního čtvrtletí pak nedokázala navázat káva, která přichází o 9,3 %. V prvním čtvrtletí to pak byla právě ona, kdo vystoupal na pomyslný nejvyšší stupínek mezi komoditami, když připsala impozantních 50 %.

Druhý kvartál má opět své vítěze i poražené. Roli sehrála geopolitická tenze, celkové klimatické podnebí a také vývoj hospodářského cyklu. První dvě položky jsou nepředvídatelné a prozíravý investor na jejich vývoj příliš vsázet nemůže. Hospodářský cyklus si sice taktéž rád dělá, co chce, přesto je jeho odhadování o něco snazší. Světová banka odhaduje dlouhodobý růst světové ekonomiky na úrovni 3 %. Pozitivní růstové prospekty pak nabízí také hlavní hráči v čele s USA, Čínou a Eurozónou. I proto by komodity (především ty hojně využívané v cyklických odvětvích) mohly najít dodatečnou sílu a ve třetím čtvrtletí své letošní úspěchy rozšířit. Geopolitické zklidnění však pravděpodobně bude proti. Pro investora škoda. Pro lidské společenství příjemná vyhlídka...


Čtěte více:

A nyní komoditní ráj …
17.05.2014 12:00
Podle MMF není výhled komoditních trhů v následujících dvou letech nij...
Zlato v uplynulém týdnu: Tak trochu z jiného soudku
11.07.2014 17:02
Končící týden nepřinesl příliš mnoho zajímavých makroekonomických udál...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data