Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč ne komodity?

Proč ne komodity?

25.07.2014 18:00

Ceny akcií se dostávají na nová maxima, valná část trhu se tak snaží nějak vykoumat, zda se vytvořila bublina, či ne. Mezi největší adepty na ně patří asi právě trhy akcií (pro můj názor viz řadu předchozích článků) a korporátních dluhopisů. Z diskuse a zejména ze suverénních tvrzení o jasných bublinách se ale úplně vytrácí jeden „detail“. Není to tak dávno, co byly za hlavní adeptku na monetární expanzí (údajně) nafouknutou bublinu považovány komodity. Nyní o nich v této souvislosti není ani vidu, ani slechu. Jak to?

Popřemýšlejme nejdříve obecněji o tom, jaký objekt je ideálním nástrojem pro nafukování cenové bubliny – velké odtržení cen od fundamentu. Bude to spíše něco s jasně definovanou hodnotou, nebo něco, kde je prostor pro velkou kreativitu při vymýšlení toho, jakou hodnotu to má? Odpověď je celkem jednoduchá: Bubliny nevznikají u aktiv s jasně definovanou hodnotou, tedy například u bankovek. Nedochází k tomu, že by se na ulicích, či na síti obchodovaly stovky, pětistovky a tisícovky ve spekulaci nad tím, že jejich hodnota v budoucnu poroste. Bubliny bují tam, kde bují představivost, kreativita, nadšení. A není k tomu vůbec třeba nějaké pomoci od centrálních bank (čímž o ní nechci kreslit černobílý obrázek ani jedním směrem). Jeden „laboratorní“ pokus například ukázal, že i u hypotetické akcie s jasně definovanou dividendou se její cena během časově omezeného obchodování na čas úplně odchýlila od fundamentu.

Nyní další otázka: Je lehčí nadefinovat hodnotu u akcií, nebo u komodit? Na mysli mám jejich relativní porovnání. Z něj, myslím, vyplývá, že akcie jsou na tom přece jen lépe. U alespoň trochu zavedených firem, kterých je na trhu naprostá většina, existují určité hranice rozumných odhadů vývoje cash flow a tudíž i toku hotovosti k akcionářům. U komodit nic takového není. Můžeme si hrát s poptávkovými, či nabídkovými vrcholy, či údolími, a tvrdit v podstatě cokoliv. Kreativitě se zde meze nekladou. Pokud jsou tedy na trzích plošně nafukovány bubliny, mělo by to platit zejména na trzích komodit. Následující graf ukazuje vývoj akciového indexu SPX a komoditního indexu CRB:

graf

Pokud souhlasíte s výše uvedeným, asi byste čekali, že komodity jsou vyznačeny zeleně. Ale není tomu tak. Vrcholem si komodity prošly v roce 2011, od té doby následuje cca stagnace. Za posledních 5 let si tak připsaly nějakých 20 %, akcie (SPX) více než pětkrát tolik. Na počátku roku 2014 to vypadalo, že se to bude trochu měnit, ale poslední dva měsíce ukázaly, že alespoň prozatím ne (nemusím tak zde přehodnocovat můj už delší dobu negativní postoj ke komoditám).

Pokud zvážím konkrétní situaci, tak mi chování akcií a komodit na sebe sedí. Ty první si vybraly ne nemožný, ale přece jen dost optimistický scénář „relativně slušný růst/nízké sazby/nízká volatilita/žádní černí opeřenci“. Ty druhé prochází na jedné straně vystřízlivěním z módní vlny, na straně druhé postupným vstřebáváním toho, že v Číně se už dlouho neřeší cyklus, ale hluboké strukturální a hlavně dlouhodobé změny. Výše uvedené se ale týká něčeho jiného: Pokud na globálních trzích hraje rozhodující roli likvidita, nezodpovědné chování centrálních bank, iracionální optimismus a bubliny jsou kam se podíváš, proč nejsou na aktivech nejlehčeji nafukovacích? Možná proto, že fundament má se současným vývojem víc do činění, než se tvrdí. Kloním se stále k této možnosti (i když někdy a někde to už je na hraně).

Jedna věc mi však přece jen vrtá hlavou. Možná, že i na komoditách vlastně bublina je, jen ji nevidíme. Stejně jako když oficiální čísla někde ukazují nízkou inflaci, či dokonce deflaci, někteří lidé ale ví, že to je jen trik a ve skutečnosti ceny rostou raketovým tempem. Hledal jsem tedy a ... našel jsem. Následující graf ukazuje vývoj ceny krevet od roku 2009 do dneška (Shrimp, No.1 shell-on headless, 26-30 count per pound, Mexican origin, New York port, US cents per pound).

graf2

Zdroj:Indexmundi

Ben Bernanke, jeho nástupkyně a nohsledové z dalších centrálních bank (bezesporu včetně měnových potyček účastnící se ČNB) si tedy pravděpodobně vybírají krutou bublinovou daň i na komoditách. Tedy zatím jen na krevetách, ale to je určitě jen začátek (taková ta první vlaštovka). A bylo by chybou se domnívat, že obětí jejich komplotu je pouze střední třída. Právě vývoj cen krevet ukazuje, že jim není svaté ani ono příjmové „1 %“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách