Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Malá“ investiční revoluce

„Malá“ investiční revoluce

25.04.2014 17:40

Mohli bychom uvažovat o tom, že investiční příležitosti jsou svou atraktivitou přímo úměrné tomu, jaký má daný titul pokrytí. Pokud jde o velkou firmu, kterou pokrývá řada analytiků, mělo by být ocenění jejích akcií efektivnější než u firmy malé, kterou sleduje maximálně pár lidí. Konec konců, hovoří se o prémiích za velikost, i když jde přesně řečeno o rizikovou prémii za „malost“. Za jeden z důvodů její existence pak bývá zmiňována právě menší transparentnost menších firem.

Pokud by nyní investor kvůli vysoké valuaci indexu SPX a také z výše uvedených důvodů dostal chuť na to, zalovit ve „small cap“ rybnících, narazí na zajímavý a v podstatě revoluční jev. Valuace těchto titulů se totiž v posledních dvou třech letech vydala nečekaným směrem. Na mysli mám jednak absolutní výši, ale zejména výši relativní k „large cap“. Více už osvětlí následující graf z díly pana Yardeniho. V něm můžeme jasně rozlišit tři etapy: Do roku 2002 byly valuace velkých společností znatelně výše, pak nastává období nejasnosti a po roce 2008 už velké společnosti jednoznačně ztrácí, vše se ještě prohlubuje po zmíněném roce 2011:

A

Lze popsaný vývoj nějak smysluplně zasadit do fundamentálního rámce? PE závisí na riziku – požadované návratnosti, očekávaném růstu zisků a „kvalitě“ těchto zisků – tedy poměru cash flow/dividend k ziskům. Před rokem 2002 tedy musely být velké společnosti hodnoceny jako méně rizikové, s lepším růstovým výhledem a popř. lepší „hotovostní“ kvalitou zisků. Pak se tyto přednosti u velkých a malých společností zhruba vyrovnaly. Od roku 2009 a ještě více od 2011 už se jednoznačně přehouply směrem k menším společnostem. Jinak řečeno, u nich se obecně dá předpokládat vyšší růst a ten nyní není ani zdaleka kompenzován vyšší rizikovostí, Či obráceně: Nižší očekávaný růst není u velkých společností kompenzován nižší rizikovostí.

U velkých společností (tedy index SPX) jsou nyní valuace na takových úrovních, že další růst cen akcií už se musí spolehnout téměř výhradně na růst zisků (cenu akcie si zde vyjádříme jako výslednici zisku na akcii a násobku ceny a zisků). Uvedené ale naznačuje, že ještě více valuačně „vyždímány“ budou akcie společností menších. Nedávno jsem zde ukazoval historickou korelaci mezi podílem zisků na produktu a návratností akcií v následujících letech. Ta moc nepotěšila. Dnešní téma vybízí k pohledu na korelaci mezi PE a následnou návratností akcií. Do grafu od JPMorgan jsem doplnil dnešní úroveň PE velkých společností. První se týká jednoroční návratnosti a nic moc z něj nevidíme. Druhý je o pětileté návratnosti a podle něj bychom i při současném PE velkých společností měli být nad 10 % ročních zisků. I zde je rozptyl vysoký, za pozornost ale přece jen stojí to, že při PE kolem 15 se následující návratnost do záporu dostává jen výjimečně. Něco jiného říká tzv. CAPE, ale to už by byla paralýza analýzou jednoho článku.

B


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.



Čtěte více:

Manažeři hedgeových fondů varují: Letošní zhodnocení bude poloviční
21.07.2014 15:32
Rekordní úrovně akciového trhu a obava z blížící se korekce přiměla ma...
Americká inflace na dvou procentech - červenec přinesl minimální změny
19.08.2014 14:51
Index cen spotřebitelů v USA se za červenec zvýšil o 0,1 procenta, ted...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data