Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dopady rusko-ukrajinské krize na Evropu jsou zatím malé

Dopady rusko-ukrajinské krize na Evropu jsou zatím malé

16.09.2014 14:50
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Dopad rusko-ukrajinské krize na evropskou ekonomiku zatím není výrazný. Evropská i česká ekonomika sice v druhém kvartále zpomalily svá tempa růstu, ale to není pouze důsledek eskalace konfliktu na východě Ukrajiny. Konflikt na evropskou ekonomiku může dopadat čtyřmi základními kanály. Jednak skrze přímý propad vývozů především do Ruska (částečně také na Ukrajinu). Dále pak nepřímo, skrze nižší investice podniků závislých na ruském odbytu. A v neposlední řadě je tu „nukleární“ hrozba zastavení nebo omezení dodávek důležitých surovin z Ruska.

Reálně zatím na evropskou ekonomiku působí první dva kanály. Nepřímý dopad do investic je zatím relativně malý a v řadě zemí jako například v Česku není vidět prakticky vůbec. Přímé efekty v zahraničním obchodu vidět jsou, ale zatím také nejsou výrazné. Vývozy do Ruska z eurozóny i ze střední Evropy padají meziročně okolo 14 – 15 %, jejich váha ale není výrazná (3 % celkových vývozů Německa a necelá 4 % Česka). V druhém kvartále zahraniční obchod jak v eurozóně, tak v Česku přispěl k HDP negativně. Není to ale jenom důsledek slabších vývozů do Ruska. Trend celkových vývozů ve většině evropských zemí tak v první polovině roku 2014 nebyl ohrožen a zůstává, nehledě na propady ruského trhu, pozitivní. Negativní příspěvky zahraničního obchodu jsou zčásti dány růstem dovozů – ten je poprvé od roku 2009 v eurozóně znatelně rychlejší než vývozy.

V dostupných číslech zatím nevidíme poslední rozjezd sankcí jak ze strany EU, tak Ruska. Podle čísel za srpen a září se tedy dá očekávat další zhoršení vývozů do Ruska, které bude částečně odrážet přímo sankce a částečně horší výkon ruské ekonomiky. Česko je relativně málo zranitelné vůči přímému dopadu sankcí EU – podíl v dotčených odvětvích (zbraně, zboží a technologie dvojího užití, technologie pro ropné odvětví, maso, mléčné výrobky zelenina a ovoce) není v případě Česka vysoký. Ze střední Evropy je relativně nejvíce vůči stávajícím sankcím exponováno Polsko, které do Ruska vyváží velké množství ovoce a zeleniny (víc než 7 %). Česko by nejvíce postihlo rozšíření sankcí na automobilový průmysl a na širší škálu strojírenských výrobků. Maďarsko by bylo nejvíce zasaženo omezeními v oblasti farmaceutického průmyslu.

I vůči dalšímu propadu ruského hospodářství je nejvíce zranitelné Polsko. Při porovnání s Českem je to důsledek vyšší váhy Ruska v celkových exportech. Maďarsko má zase o něco příznivější strukturu vývozů do Ruska – namísto automobilů a strojírenství (cyklická odvětví) převládá farmaceutický průmysl. Pokud by v roce 2014 spadlo Rusko jen do lehké recese a výkon hospodářství se pohyboval okolo nuly, nečekáme výraznější dopad na české hospodářství. To by mělo v roce 2015 podobně jako letos růst tempem okolo 2,5 %. Pokud bychom uvažovali o extrémním scénáři, ve kterém ruské hospodářství propadne o 8 %, česká ekonomika by podle našich odhadů prošla lehkou recesí (okolo 0,5 %). Taková situace je ale v tuto chvíli málo pravděpodobná.

Celou prezentaci Jana Bureše si můžete přečíst ZDE.

 


Váš názor
  • Dopady na EU minimální
    16.09.2014 20:43

    To věděl každý kdo se jen trochu zajímá a neposlouchá naše rudé novináře nebo Zemana. Naopak dopady sankci proti Rusku jsou velice razantní. To jen naá pan prezident, lezouci Putinovi do zádele, prohlašoval opak. Proto jsou zdejší rudosi tak nervozní. Jejich sen a hlášky o propadu dolaru se zase na pár let oddalují. Že dolar posiluje je už jasné i pát'ákům a propadající se rubl je vidět na nedostatku ruských turistů. Navíc ti Rusáci kteří na to mají investují do dolaru a nakupují jachty a vily na západě, kam na ně ani Putin nemůže. Být ted' s Putinem se nevyplácí a bohatí Rusáci nezbohatli protože jsou blbci. Ti dobře vědí kam jít. Na Putinovu politiku zase dopláci jen mužíci co jdou jak ovce za putinem. A dobře jim tak.
    Volod'a
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data