Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom – levná akcie na trhu, kde zítra znamená včera

Gazprom – levná akcie na trhu, kde zítra znamená včera

18.09.2014 18:00

Obchodované energetické společnosti jsou, co se týče relativního cenového vývoje, už nějakou dobu outsiderem (i když z hlediska valuace tomu tak není – viz předchozí „Divoké léto 2014 změnilo řadu akciových trhů“). Jak je ale patrné z následujícího grafu, firmy jako BP, Exxon, či Shell jsou na tom stále velmi dobře ve srovnání s energetickým gigantem z Ruska (ADR). Akcie Gazpromu jsou za poslední rok v hluboké ztrátě, jejich volatilita je navíc mnohem vyšší než volatilita západních energetik. Návratnost upravená o riziko by tam musela vyznít ještě mnohem hůře:

b1

Zdroj: Yahoofinance

Jak levný Gazprom je? Jeho tržní kapitalizace by měla nyní dosahovat asi 3,28 bilionů rublů. Následující tabulka shrnuje cash flow společnosti za poslední dva roky. V roce 2012 vydělala firma na provozní úrovni 1,66 bilionů rublů, rok předtím 1,36 bilionů rublů. Celkové investice v roce 2013 dosáhly 1,38 bilionů rublů, rok předtím 1,162 bilionů rublů. Cash flow po investicích (tedy CF k dispozici pro ty, kteří firmě poskytují kapitál v té, či oné formě) tedy dosáhlo 0,28 a 0,2 bilionů rublů.

b2

Zdroj: Gazprom

Nyní předpokládejme, že uvedená čísla odpovídají realitě (žádné masáže výsledků, vše transparentní). A dokonce i tomu, co firma generuje pro akcionáře. Nejdříve poškádleme naší fantazii i tím, že si představíme, že jde o firmu západní, konkrétně z USA. Beta by byla na úrovni trhu (tedy 1) a požadovaná návratnost kolem 8 %. Když jsme se zde dívali na Exxon, zjistili jsme, že současná cena akcie implikuje předpokládaný dlouhodobý růst CF této firmy na necelých 5 %. Dejme Gazpromu 4 %. S volným CF pro akcionáře ve výši oněch 0,28 bilionů rublů by pak jeho hodnota vlastního jmění a kapitalizace dosahovaly asi 7,1 bilionů rublů. Tedy více než dvakrát tolik co nyní. Můžeme to vnímat jako cenu za to, že nejde o firmu ze západu.

Jde samozřejmě o odhad balancující na hraně přílišného zjednodušení (co pak ale říci o používání valuačních násobků?). Popsaný valuační/cenový diskont je v logice této úvahy dán tím, že požadovaná návratnost není u Gazpromu 8 %, ale mnohem výše. Zde konkrétně vychází asi 12,5 %. Tedy dodatečná riziková prémie Gazpromu a ruského trhu ve výši asi 4,5 %. Pro zajímavost: A. Damodaran na počátku tohoto roku odhadoval prémii ruského trhu asi 2,6 procentního bodu nad prémií US trhu. Pokud by můj odhad byl relevantní (s betou 1 je prémie Gazpromu stejná jako prémie celého ruského trhu) docházíme v naší úvaze k následujícímu: Ruské akcie musí kvůli „běžným“ ruským problémům nabízet návratnost o 2,6 % vyšší než akcie v USA. K tomu si Rusové přidali další asi 2 % (do oné prémie 4,5 %) tím, že neschopnost řešit problémy doma řeší tím, že dělají problémy jinde. Valuační diskont Gazpromu se dá vyjádřit i poměrem tržní kapitalizace k CF po investicích. Ten u něj dosahuje hodnoty kolem 11, zatímco třeba u Exxonu je to kolem 40.

Od investic do Ruska zdejší čtenáře odrazuji již dlouho – upozorňuji na to, že extrémně nízké valuace mají svůj dobrý důvod, který nemizí (možná spíše naopak). A měly ho už roky před ukrajinskou krizí. Ta pak u mě tyto akcie posunula do skupiny neinvestovatelných zbrojovek, tabákových firem, apod. Ale výše uvedené koncipuji tak, aby čtenář mohl sám posoudit, co je v Rusku nabízeno a za jakou cenu. Úkol to stejně nemá lehký, protože ve srovnání s tradičními scénáři energetik je zde rozpětí možného mnohem širší – viz např. „Putin padne do vlastní pasti, Evropa se obejde i bez jeho plynu“. Na tomto trhu bohužel „zítra“ skutečně znamená „včera“.


Čtěte více:

Sázkaři: Skotsko samostatné nebude
18.09.2014 11:00
Dnešek je dnem D nejen pro Skotsko a Velkou Británii, ale pro celou Ev...
Ebola si brousí zuby na 60 % světové produkce kakaa
18.09.2014 12:45
Šedesát procent světové produkce kakaa může být odříznuto od světa, je...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data