Dopolední dávka makročísel přinesla (evropským) investorům zklamání a podpořila spekulace o upadající kondici eurozóny včetně jejího ekonomického srdce – Německa.
Hned ráno byly zveřejněny údaje o průmyslových objednávkách v Německu, které propadly nejvíce od roku 2009. V srpnu se jejich (sezónně očištěný) objem snížil o 5,7 %, když trh očekával ani ne poloviční pokles. V červenci přitom německé průmyslové objednávky meziměsíčně rostly o 4,9 % (po revizi). Na meziroční bázi došlo v srpnu k poklesu o 1,3 %.
Obavy vyvolává především struktura zveřejněných údajů. Srpnový 2% pokles domácích objednávek byl doprovázen 8,4% propadem objednávek ze zahraničí, kde se se stále větší intenzitou začínají projevovat negativní dopady sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho postupu na (východě) Ukrajiny. Snížená důvěra investorů je patrná také u průmyslových investic, jejichž objem se m/m snížil o 8,5 %, když největší podíl na tomto poklesu měl o 12 % nižší objem zahraničních investičních objednávek.
Další špatnou zprávu pro Evropu, resp. EMU s sebou přinesl průzkum důvěry investorů v ekonomiku eurozóny. Index společnosti Sentix propadl na mínus 13,7 b. a dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského května. Jedná se navíc o třetí pokles v řadě, který by mohl značit návrat recese do eurozóny.
Pokud k těmto zprávám přičteme připravované nákupy ABS z dílny ECB, relativně malý zájem bank o program TLTRO a zápornou depositní sazbu ECB, nemůžeme se divit, že euro vůči dolaru již několik týdnů ztrácí. Americká měna za poslední půl rok posílila o téměř 10 % a chystané kroky Fedu (ukončení QE a postupné zvyšování sazeb) ještě více prohloubí úrokový diferenciál, který bude hrát ve prospěch dolaru.
Lze proto očekávat, že odlišné nastavení měnových podmínek v USA a EMU, bude i nadále podporovat posilování dolaru. Například analytici predikují, že do konce prosince 2017 posílí dolar až k úrovni 1:1 za euro, podrobnosti ZDE.