Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozba medvědů. Plyšových.

Hrozba medvědů. Plyšových.

29.12.2014 18:00

Jak bylo? A jak bude? Králem byl v roce 2014 trh americký, který vynesl necelých 12 %. Vše ostatní je hluboko v záporu (pokud jsou EM trhy brány jako celek). Nejzajímavější poučení z tohoto relativního vývoje (tj. i prvního grafu) je podle mne následující: S tím, jaký vliv má na trhy likvidita, se to hodně přehání. Proč? V USA skončilo QE, blíží se utahování a přesto si trh vede dobře. V druhé vyspělé ekonomice, která dovedla relativně úspěšně použít netradiční monetární politiku, tedy v UK, je trh naopak ve velmi červených číslech. V Japonsku zase probíhá masivní monetární uvolnění se smíšenými výsledky, co se týče ekonomiky. A akciový trh je také v záporu. O eurozóně snad až škoda mluvit. V souvislosti s monetární politikou se už dlouho hovoří o tom, že centrální banka může zatáhnout za provaz, ale tlačit na něj lze jen těžko. Platí to i o likviditě a cenách aktiv – sama o sobě může pomoci, ale nestačí.

sous1


Na druhý zde uvedený graf jsem osobně hleděl zejména z pohledu celého cyklu: jak si vedou cyklické a defenzivní sektory. Pokud by na tom byly jasně lépe ty první, značilo by to, že investoři věří, že býk má ještě dost sil. Pokud by naopak začala vítězit defenzíva, mohli by se ze zimního spánku pomalu probouzet medvědi. Celé bychom to mohli rozvést do úvah o sebenaplňujících se proroctvích a vlacích, do kterých už je stejně pozdě nastoupit. Ale držme se nastíněného směru.

sous2


Nejhůře na tom v USA v minulém roce byla energetika a pomohl jí k tomu hlavně podzimní vývoj na trhu s ropou. V záporu jsou i telekomunikace, tedy sektor typicky defenzivní. Ale moc jasný signál tu nehledejme – nejlépe si vedoucím sektorem je zrovna tak defenzivní zdravotní péče. A hned za ní jsou veřejné služby, tedy další defenzivní sektor. Na třetím místě s cca 20 % návratností pak zase najdeme informační technologie. Obrázek to tedy není jednoznačný, ale pokud bychom předpokládali, že u telekomunikací dominovaly tomuto sektoru specifické faktory, museli bychom přece jen začít přemýšlet o unavených býcích a probouzejících se brtnících.

V jednom z následujících článků se hodlám věnovat tomu, kam by se americké akcie mohly dostat letošní rok. Zde už jen krátce popíšu scénář, který by z nastíněné medvědí skupiny byl nejpravděpodobnější: Americká ekonomika dále sílí a Fed přikračuje k utažení politiky (či lépe řečeno ke zmenšení jejího uvolnění). Zlepšující se ekonomická situace se ale na firemním sektoru projevuje neproporcionálně. Zatímco doposud si zisky kvůli malé vyjednávací síle práce (globalizace vs. roboti) ukrajovaly stále větší část na koláči příjmů, nyní by mohlo dojít k obratu. Sílící ekonomika totiž přinese větší tlaky na trhu práce a následně růst její vyjednávací síly. Tedy růst mezd a nižší marže firem.

Na trh by tedy v tomto scénáři dolehla změna politiky Fedu kombinovaná s růstem zisků. Ten ale nebude dost silný na to, aby z hlediska valuací a cen tuto změnu politiky vyvážil. Vypovídající je v tomto ohledu poslední graf se ziskovými maržemi obchodovaných firem a mírou participace. Marže soustavně rostou a bavíme se tedy o tom, zda se nakonec (opět) nezačnou vracet k nějakému historickému standardu. „Pomoci“ by jim k tomu měla paradoxně oživující ekonomika a vývoj na trhu práce. Tedy nejen vývoj nezaměstnanosti, ale právě oné participace.


sous3

Zdroj: FT

Pokud byl dosavadní pokles participace cyklický, je stále dost volných zdrojů a marže by se mohly držet - lidé se začnou vracet k hledání práce, doplní tím potřebné zdroje na trhu a sníží mzdové tlaky. Pokud by šlo o pokles strukturální (vracet se nezačnou), skutečných volných kapacit tolik není a my hovoříme o reálnější medvědí hrozbě. Nebo spíše hrozbě plyšových medvídků. Podle mne totiž lze z dlouhodobého hlediska jen těžko tvrdit, že větší rovnováha v ekonomice (růst mezd vs. růst zisků, firmy vs. zaměstnanci) může nějakou její část soustavně poškozovat. Rok 2015 by ale byl rokem přenastavení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)