Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tento týden: Tři variace na „čím hůře, tím lépe“

Tento týden: Tři variace na „čím hůře, tím lépe“

09.02.2015 18:00

V úterý bychom se měli dozvědět, jak rychle rostl produkt v ruské ekonomice. V současné době jde zřejmě o jeden z nejsledovanějších ekonomických údajů na světě a asi nemá smysl vysvětlovat proč. Namísto toho se tedy jen podívejme, co bývalo pro Rusko standardem a kam se věci pohnuly poslední dobou. Po přelomu tisíciletí vedly globální ekonomické problémy k tomu, že ruská ekonomika šla dopředu tempem „pouhých“ cca 5 % ročně. Postupně ale zrychlovala a před finanční krizí se krátce těšila růstu blížícímu se až 10 %. Připomeňme si, že šlo o časy zemí BRIC a úvah o tom, že jde o nové vládce světové ekonomiky.

sous1

Po krizi se ruská ekonomika svým růstem opět nejdříve pohybuje na úrovni 5 %, ale další směr už je na rozdíl od předchozího mustru směrem dolů. Ve třetím čtvrtletí minulého roku pak dosáhl meziroční růst pouhých 0,7 %. Můžeme doufat a držet palce, aby současná jednání o Ukrajině přinesla rozumné a pro všechny strany přijatelné řešení. Jinak se budeme (v tom nejlepším případě) ohledně vývoje v ruské ekonomice dál potácet v úvahách typu „čím hůře pro ně, tím lépe pro nás“. Tím nechci předstírat, že znám nějaké lepší řešení, ale nikoho současný stav těšit nemůže.

A u nás doma v Evropě ...

V pátek se dozvíme, jak (podle předběžných odhadů) rostl produkt ve čtvrtém čtvrtletí v eurozóně. Trhy jsou nyní natěšeny z evropského QE, ceny aktiv rostou a nebylo by od věci, kdyby je postupně začal ospravedlňovat i vývoj v reálné ekonomice. Dobrodiní ze strany Danske Bank nám bez velké práce umožňuje podívat se na to, co eurozónský produkt v minulých letech brzdilo a naopak popohánělo dopředu. Do podzimu roku 2012 byl vzorec celkem jasný – čisté exporty táhly HDP dopředu, ale nestačily na vyvážení poklesu soukromé spotřeby, investic a zásob. Pak to exporty vzdaly a na přelomu let 2012 a 2013 přišel největší pokles produktu. Poté ale přichází pozitivní změna v tom smyslu, že dochází k oživení soukromého sektoru jako celku. V posledních dvou čtvrtletích sice investice a zásoby produkt opět brzdí, ale soukromá spotřeba se drží v plusu (a pomáhá i změna fiskální politiky).

sous2

Jak jsem zde už dříve předesílal, od QE toho co se týče reálné ekonomiky, mnoho nečekám. Ale tím určitě nechci říci, že by k němu nemělo dojít – lepší něco, než nic. Tím na jednu stranu netvrdím, že QE nemůže přinést řadu vedlejších efektů. Neměli bychom ale nikdy zapomínat, že se stále bavíme o tom, co už před několika lety trefně shrnul Ken Rogoff do varování (volně interpretováno): „ECB bude tak dlouho bojovat za to, aby euro nebylo znehodnoceno inflací, až nebude existovat žádné euro, za které by bojovala“. Podobně můžeme uvažovat o dalších faktorech a můžeme třeba říci: „ECB bude tak dlouho eliminovat morální hazard v eurozóně, až nebude žádná eurozóna, které by hrozil morální hazard“. Pokud tedy nevycházíme z předpokladu, že čím dříve se nefunkční měnová unie rozpadne, tím lépe, QE bychom odmítat neměli. Všímáte si, že jinak tu je opět onen nepříjemný prvek „čím hůře, tím lépe“.

Jak by ideálně vypadal uvedený graf v dalších čtvrtletích? QE, respektive slabší euro se projeví větší exportní aktivitou (v horším případě exporty jen neklesnou a euro vyváží nejistý výhled EM). Domácnosti budou těžit z poklesu cen paliv a to se projeví na jejich výdajích mimo ně (QE efekt bohatství se zde na rozdíl od USA čekat moc nedá). Celkově se zlepší sentiment a postupně se zvednou i investice. Všechny multiplikátory a akcelerátory budou vysoké a eurozóna v růstu brzy předežene USA ... ale to už jsem se nechal trochu unést. Přesto se podívejme na následující obrázky od Fulcrum AM, která shrnují historické a současné odhady růstu v hlavních ekonomikách světa. Trend v růstu USA a eurozóny by se podle nich měl skutečně začít přibližovat. Unést jsem se nechal jen v tom smyslu, že mezera je zatím stále dost veliká. Za povšimnutí určitě stojí, že sice stále uvažujeme o tom, že světovou ekonomiku nyní táhnou USA, ale grafy ukazují podstatný detail – „přerozdělení“ růstu vyspělých ekonomik jde směrem od USA k eurozóně a Japonsku!


sous3

... a snad končí matka, či macecha všech poválečných destrukcí

Jistě už notně unaveného čtenáře ještě potrápím Řeckem. V pátek totiž bude zveřejněno také tempo růstu jeho ekonomiky v Q4 a pohled na vývoj posledních let ukazuje, jak vypadá novodobá ekonomická macecha všech destrukcí. Snad už končí – uvidíme v pátek. Pokud si ulehčujeme život jednoduchými hesly a poučkami, následující graf pro nás znamená jediné: Řekové byli líní, žili si nad poměry a musí pykat. Vyváženější pohled by ale hovořit o špatné ekonomické politice před krizí, ale i po ní (a za ní může kdo?). To, že i po krizi je ekonomická politika Řecka (na Řecko z velké části uvalená) naprostým propadákem, je evidentní: Hovoříme o vysoce zadlužené zemi, kde chce každý čtvrtý pracovat (tj. pomáhat splácet dluhy), ale nemůže. Dokud nebudou odpuštěny dluhy nominální i „dluhy“ lidské, moc se toho podle mne nezmění. A jsme opět u toho – nebyly dosavadní půjčky a „pomoc“ jen oddalováním nezbytného? Neplatí zde náhodou „čím hůře, tím lépe – tím dříve se věci zlepší“? Nevím a nechci se pasovat na pobitvového generála. Navíc to ještě neskončilo.

sous4


Čtěte více:

Benzín čeká zdražení, dlouhou sérii poklesu cen zastavuje ropa
09.02.2015 15:42
Ceny ropy se na přelomu ledna a února vydaly prudce vzhůru a korigují...
Rusko – silnější rubl, neprodaná auta, drahé potraviny
09.02.2015 16:00
Guvernérka ruské centrální banky (Bank Rossii - BR) Elvira Nabiullina ...
Technická analýza - dolar s pomocí pivotu může odrazit výše
09.02.2015 16:07
USDJPY: Měnový pár se dnes pohybuje při denním pivotu 118,55 USDJPY. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  
16:55WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
16:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů
16:50Výsledky PayPal: Akcie rostou poté, co společnost zvýšila celoroční výhled zisku  
16:42SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na mimořádnou valnou hromadu
16:30AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční finanční zpráva 2023
15:52Vláda schválila reformu penzí se zvyšováním věku nad 65 let
15:28HPM: Monetizace umělé inteligence s velkým otazníkem
15:26Coca-Cola v prvním čtvrtletí mírně zvýšila tržby i zisk, zlepšila výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba