• Úvod
  • Vize
  • Produkty
  • Forex akademie
  • Kontakt
  • Články
  • Zlatá horečka – buďte první, kdo si vytyčí claim

    „Čím déle se díváte do minulosti, tím dále pravděpodobně uvidíte do budoucnosti.“
    Winston Churchill

    Proč je zlato stále podhodnoceno

    I přes nedávné impozantní zisky zůstává zlato stále extrémně podhodnoceným aktivem.

    Zlato v současnosti zatím neplní funkci peněz.

    Zlato a stříbro se staly penězi v Lýdii kolem roku 680 před naším letopočtem, když z nich byly vyraženy mince stejné hodnoty.

    Finančnímu prvenství se zlato těšilo až do roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil Zlatý standard. Finanční prvenství, vyšší cena, kterou si zlato zaslouží tím, že má navíc ke své hodnotě komodity funkci peněz, se objevuje, pokud se očekává, že bude znovu dosazeno jako peníze. V současnosti nevykazuje žádné peněžní prvenství.

    Experiment s nekrytou měnou a samolibost, která jej doprovázela, se vyvinuly podle očekávání:

    Zlato nyní oproti všem světovým měnám získává hodnotu.

    Lidé na celém světě se probouzí do skutečnosti, že centrální bankéři (což nezahrnuje jenom FED nebo ECB, ale i Britskou centrální banku, Japonskou banku a další včetně ČNB…) vytvářeli inflaci a znehodnocovali měny. Až si to lidé plně uvědomí, mnoho z nich znovu objeví zlato jako spolehlivé peníze, jako bezpečné útočiště, zásobárnu hodnoty a prostředek směny.

    Vlády samotné budou přirozeně návratu ke zlatému standardu vzdorovat, protože by je nutil ke kázni, kterou nechtějí. Nutí je vybrat si: buď získají více zlata, omezí utrácení, nebo zvýší daně.

    Moderní svět nikdy nebyl v lepší pozici k použití zlata jakožto prostředku směny, než je nyní. V dnešním světě internetu a platebních karet nikdy nebylo snazší provádět transakce v drahých kovech. Pokud mohlo být zlato penězi v dobách minulých, tak dnes, kdy má pro to mnohem pohodlnější a praktičtější technologie, jimi může být mnohem snáz.

    Dříve nebo později začnou banky nabízet klientům bankovní účet vedený ve skutečných penězích, bankovní účet ve zlatě.

    Pokud vlády nechtějí znovu nastolit zlatý standard, udělají to občané sami. Funkce zlata jakožto peněz bude oficiálně či neoficiálně obnovena. Výsledkem bude exploze poptávky a s nabídkou zlata tak nízkou, jak nízká je teď, ceny zlata dramaticky stoupnou.

    Jednotlivce budou následovat národy

    Země, které mají problémové měny, se mohou obrátit spíše než k silnějším nekrytým měnám (USD, EUR, GBP, JPY) ke zlatu. Jakmile země jako Argentina, Venezuela nebo Rusko uvidí, že se mocný americký dolar vydal cestou mexického pesa, budou mít tendence vyhýbat se nekrytým měnám obecně a budou se chtít přesunout ke zlatu.

    Problémy dolaru odhalí, že jsou všechny nekryté měny náchylné ke kolapsu a vyvolají zjištění, že pokud může být znehodnocen dolar, může být stejně tak znehodnoceno euro nebo jen. Kolaps dolaru odhalí, co jsou všechny nekryté měny zač, a vytvoří větší poptávku po zlatu.

    Až se dolar nakonec zhroutí, přijdou rovněž v potaz nekryté měny dalších národů. Měna krytá dolary, se nemusí zdát o nic lepší, než měna, která není krytá ničím.

    Asi jste o tom ve sdělovacích prostředcích ještě neslyšeli, ale nacházíme se právě v počáteční fázi největší zlaté horečky v celé známé historii lidstva.

    Aktuálně ze světa financí

    Jak se v EU měří úroveň digitalizace podniků?

    Digitálně nejvyspělejší podniky v rámci EU jsou ve Finsku. Na opačném konci žebříčku se nacházejí podniky v Rumunsku a Bulharsku. Podniky v Česku jsou v míře digitalizace za rok 2023 podprůměrné. Ke sledování pokroku podniků v digitální oblasti a

    celý článek »

    Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají

    Akciové trhy jednoznačně čekají na zítřejší výsledky Nvidie, které jim naznačí, kudy dál v dalším období. Mezitím nepřicházejí důležitá data, ale zato dostáváme poměrně dost prohlášení od bankéřů z Fedu.

    celý článek »

    Makro ČR: Smíšený vývoj u cen výrobců v dubnu

    Vývoj cen výrobců byl v dubnu opět smíšený. V meziročním srovnání se ceny výrobců po 4 měsících opět překlopily do růstu a současně na meziměsíční úrovní pokračuje mírný růst. Předchozí šoky odeznívají a cenový vývoj se dál vrací k normálu.

    celý článek »

    Natland inv. fond: Emise dluhopisu 7,75/2029

    Společnost Natland investiční fond SICAV dnes emituje dluhopis Natland IF 7,75/2029. Jde o pětiletý juniorní dluhopis s nominálem 10 tis. Kč a s kupónem 7,75 % p.a. vypláceným jednou ročně (21. 5.). Dluhopis je vydáván v objemu 300 mil.

    celý článek »

    Optimální investiční portfolio do příštích let

    Svět se strukturálně změnil a optimální portfolio do dalších let je podle nás více diverzifikované jak sektorově tak i regionálně a to i z pohledu aktiv a méně vystavené americkým aktivům, především dluhopisům. říká analytik BHS Timur Barotov.

    celý článek »

    Trh AUD/CAD se dostal nad důležitou resistenci

    AUD/CAD se od začátku února pohybuje směrem vzhůru a na začátku dne dosáhl 14měsíčního maxima 0,9125. Vstup do oblasti 0,9100 byl v posledních dvou dnech obtížný a kolem několikaměsíčního maxima se může objevit další těžká překážka, ale podle technických&

    celý článek »

    Krátké zprávy z ČR: Photon

    Photon: Photon rozšiřuje své působení, když podepsal smlouvu o výstavbě solárního projektu o výkonu 20,8 MWp na Novém Zélandu. Po dokončení bude Photon zapojen do poskytování provozních a údržbových služeb.

    celý článek »

    Graf dne - Ethereum (21.05.2024)

    Ethereum od včerejška posílilo o téměř 20 % a krátce překonalo hranici 3700 dolarů po zprávách o možném přijetí spotového ETF ze strany SEC tento týden. Cena druhé největší kryptoměny během několika hodin vzrostla z 3070 na 3700 dolarů

    celý článek »

    Měnový pár GBP/JPY se pomalu dostává nad maximum

    GBP/JPY opět stoupá a zaznamenává modrou svíčku. Medvědí momentum po nedávných intervencích BoJ vyprchalo a pár se rychle vrací na úrovně před intervencemi. Tento pohyb zvyšuje možnost další rychlé reakce ze strany BoJ, zejména vzhledem k tomu, že...

    celý článek »

    ČEZ: Představenstvo navrhuje dividendu 52 Kč na akcii

    Představenstvo společnosti schválilo návrh dividendy ze zisku minulého roku ve výši 52 Kč na akcii (5,7% hrubý dividendový výnos). Dividenda odpovídá 80% výplatnímu poměru a je tak na horním okraji oficiální dividendové politiky (60-80 % očištěného&hellip

    celý článek »

    Ceny výrobců: v čele jsou služby

    Ceny průmyslových výrobců za duben nepřinesly žádné překvapení: meziroční růst 1,4 % i meziměsíční růst 0,2 % byly zcela dle tržního očekávání. Zajímavý byl spíš vývoj cen zemědělské výroby, a zejména té rostlinné: zatímco během prvních tří letošních&hell

    celý článek »

    Šance na ještě slabší dolar a nižší výnosy

    Výstup ze zasedání Fedu, inflace a data z trhu práce. Kombinace těchto faktorů nastavila výhled trhu směrem k poklesu amerických sazeb, který by měl dosáhnout necelého půl procentního bodu v letošním roce. Dolar na tento výhled reagoval oslabením, amer...

    celý článek »

    Už malé dítě by mělo být finančně gramotné

    I malé dítě dokáže nakládat s penězi zodpovědně, když jej k tomu budete vést. Odborníci se shodují, že s výukou finanční gramotnosti se má začít už v mateřské škole. Čím lépe budou děti ovládat hospodaření s penězi, tím snadněji si v budoucnu splní vlastn

    celý článek »