• Úvod
  • Vize
  • Produkty
  • Forex akademie
  • Kontakt
  • Články
  • Kolaps amerického dolaru

    Rozdíl mezi reálnými penězi a nekrytými penězi leží u samotných kořenů světové peněžní krize a blížícího se kolapsu amerického dolaru.

    Ekonomické funkce peněz

    Peníze v jakékoliv podobě by měly sloužit následujícím čtyřem funkcím:

    Všechny tyto funkce a jejich výhody předpokládají, že jsou peníze spolehlivé, což znamená, že je jejich kupní síla stálá.

    Jak civilizace pokročila, zúžily různé společnosti různé varianty peněz do typů, které fungovaly nejlépe a komodity, jež byly vybrány takřka všeobecně, byly zlato a stříbro.

    Původ dolaru

    V Ústavě Spojených států se nachází ustanovení, že „v pravomoci Kongresu je razit peníze a upravovat jejich hodnotu“, což znamenalo, že měl Kongres moc brát zlato a stříbro, které tehdy země uznávala jako platidlo, a dát mu formu mincí.

    A právě proto oddíl 10 prvního článku americké Ústavy zakazuje americkým státům učinit legálním platidlem k vyrovnání dluhů cokoli jiného než zlato a stříbro.

    Záměrem bylo, aby se tržní hodnota kovu, z něhož mince je, rovnala nominální hodnotě mince.

    Dolar byl poprvé definován v zákonu o ražbě z roku 1792 jako 24,057 gramů ryzího stříbra.

    Zákon o federální rezervě z roku 1913 a rozklad dolaru

    První krok směrem od plného krytí a začátek konce ekonomiky Spojených států přišel se zákonem o federální rezervě z roku 1913. Tento právní předpis, kterému se jinak říká Owen-Glassův zákon, založil politicky nezávislý Federální rezervní systém, a to především za účelem dohledu nad bankovním systémem a jeho regulace, řízení peněžních zásob skrze nákup a prodej vládních cenných papírů a působení ve funkci zúčtovací banky pro převod hotovosti skrze celý bankovní systém.

    Jedním z prvních činů nové Banky federálních rezerv bylo představení měny zvané federální rezervní bankovky, které byly směnitelné za „zlato nebo jakékoliv zákonné peníze“. Zákonnými penězi byly míněny pokladniční poukázky či zlaté a stříbrné mince.

    Konec krytí dolaru zlatem a stříbrem

    Zákon o zlaté rezervě z roku 1934 pak odstranil z federálních rezervních bankovek slovo „zlato“. Nová výplatní klauzule tedy říkala, že tyto bankovky jsou směnitelné za „zákonné peníze“ v kterékoliv Bance federálních rezerv.

    Byla to změna sice nenápadná ve formulaci, za to zlověstná ve svých důsledcích.

    Dne 2. Listopadu 1963 byla výplatní klauzule odstraněna úplně, což učinilo veškerou měnu Spojených států vnitřně bezcennou. Od toho dne se americký peněžní systém přetransformoval ze systému založeného na zlatě a stříbře, který je specifikován v Ústavě, do systému nekrytých peněz.

    Americké federální bankovky se staly dluhopisy na nic, respektive nestaly se ničím jiným než kusem papíru.

    A co víc, tyto federální rezervní bankovky nepředstavovaly jakákoliv pasiva na straně jejich vydavatele!

    Bretton Woods, mezinárodní Zlatý standard a status rezervní měny

    Dolar sice ztratil krytí zlatem na domácí půdě, ale na mezinárodní úrovni byl stále považován za „stejně dobrý jako zlato“ díky dohodě, která vznikla na peněžní a finanční konferenci Organizace Spojených národů, která se konala v Bretton Woods ve státě New Hampshire v červenci 1944.

    Bretton Woods bylo setkání finančních hlav spojeneckých zemí, které kromě jiných ekonomických mezníků založilo Mezinárodní banku pro obnovu a rozvoj (Světovou banku) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

    Dolar byl v Bretton Woods stanoven jako světová rezervní měna a bylo rozhodnuto, že všechny země svážou své měny s americkým dolarem a Spojené státy zajistí, aby bylo možno dolar vykoupit v sazbě 35 dolarů za trojskou unci zlata.

    Status rezervní měny znamenal, že se dolar stal měnou používanou i jinými vládami.

    Brettonwoodský systém měl ale jednu obrovskou chybu – časovanou bombu.

    Nikde nebyl stanoven hotovostní poměr, pokud jde o to, kolik dolarů může být vytvořeno na jednu jednotku zlata.

    To, že je jejich měna světovou rezervní měnou, dovolovalo Spojeným státům tisknout dolary na krytí vlastních rozpočtových schodků, aniž by to mělo významný dopad na jejich vlastní ekonomiku (ovšem pouze dočasně…)

    Zavírání zlatého okna

    Dne 15. srpna 1971 prezident Nixon zrušil zlatý standard.

    Poprvé v historii Spojených států se měnová zásoba stala zcela nekrytá. A vzhledem k tomu, že brettonwoodský systém spojoval všechny světové měny se zlatem prostřednictvím dolaru, všechny měny na této planetě se staly nekrytými současně.

    Ukončení platnosti brettonwodského systému v roce 1971 osvobodilo dolar od jakýchkoliv fiskálních omezení a dovolilo Spojeným státům tisknout tolik papírového „zlata“, kolik chtěly.

    Tato moc trvá dodnes. Žádná jiná země nemá tuto výhodu.

    Tato výhoda umožňuje Spojeným státům zdaňovat pomocí inflace nejen vlastní obyvatelstvo, ale také obyvatelstvo celého světa.

    Inflace měnové zásoby nerespektuje žádné hranice.

    Každý nový dolar, který je vytištěn, snižuje hodnotu všech ostatních dolarů kdekoliv na světě a současně tím snižuje hodnotu prakticky všech ostatních měn na světě.

    Až se inflace, kterou Spojené státy vyvážely, vrátí domů…

    Rozhodnutí opustit zlatý standard bylo zničující a nakonec povede k úpadku dlouhotrvající americké dominance nad světovou ekonomikou.

    Federální rezervní systém postavil myšlenku elastické peněžní zásoby na hlavu jejím nekonečným rozšiřováním.

    Chová se jako člověk závislý na heroinu – potřebuje stále větší a větší dávku.

    Federální rezerva se nestala ničím jiným než motorem ustavičné inflace.

    To, co je důležité, byť zatím ne tak zřetelně viditelné, je, že inflaci brzy Spojené státy pocítí jako hyperinflaci, až se k nim hezky vrátí všechny ty dolary nahromaděné v zahraničí.

    Dříve nebo později přijde doba, kdy v zahraničí americké dolary již nebudou chtít. Takže do USA přestanou posílat své zboží a začnou u nich utrácet své nakupené dolary, za americké zboží.

    Všechny ty dolary, které jsou uložené v Číně, Japonsku a kdekoliv jinde, se vrátí, aby zaplavily Spojené státy, čímž vyženou ceny všeho, co není přibité.

    Veškerá inflace, kterou Spojené státy 40 let vytvářely, se k nim vrátí jako tsunami.

    Hrozícímu kolapsu dolaru bohužel již nelze předejít, lze ho pouze pozdržet – ale to jen za cenu zhoršení kolapsu…

    Aktuálně ze světa financí

    Ano, výprodej může pokračovat

    Výprodej na trzích může pokračovat. Ekonomické pozadí stojící za vším se nezměnilo. Donald Trump se k ústupkům nemá, výhled americké ekonomiky se nelepší. Spíše naopak. Měnová politika je v kleštích. Ke snížení sazeb nemá argumenty, pravděpodobnější by...

    celý článek »

    AUD/CHF dosáhl nového rekordního minima

    AUD/CHF se po Trumpově oznámení cel z minulého týdne a následných příslibech odvetných opatření ze strany Číny a Evropy propadl pod klíčový support 0,5495 a snadno překonal předchozí rekordní minimum 0,5335 dosažené 15. března 2020.

    celý článek »

    Ceny zlata zažily jednu z nejhorších medvědích vln

    Za poslední tři denní seance ztratily více než 6 %. Poté, co dosáhl historického maxima 3 167, se drahý kov propadl pod úroveň 3 000 a dosáhl spodní hranice vzestupného kanálu. Pokud by trh dále ustupoval, mohla by první bezprostřední podpora hrozit...

    celý článek »

    Kde se bere jídlo na našem stole

    Publikace, kterou připravil Eurostat, zachycuje cestu jídla z farmy až na vidličku.Deset kapitol obsahuje data o farmách, zemědělcích, jejich produkci, cenách toho, co se vypěstuje a sklidí, ekonomické výkonnosti zemědělského sektoru, rybářské...

    celý článek »

    Přehled významných oprav Správy Pardubice – duben

    Se začátkem nového měsíce přinášíme čerstvý přehled významných oprav na silnicích I. třídy v Pardubickém kraji. Aktuálně je již v realizaci 5 akcí, dalších 13 připravujeme. Podrobnosti k jednotlivým akcím najdete v naší mapové aplikaci: Opravy – Mapa

    celý článek »

    Pro a proti: Zestátní příští vláda ČEZ? (audio)

    V plánu to má několik politických stran, včetně hnutí ANO. Zajistila by státní kontrola nad energetickým gigantem levnou elektřinu a rychlejší výstavbu dalších jaderných bloků? Nebo by takový krok byl drahý pro stát a škodlivý pro trh? Jan Bumba se

    celý článek »

    Ropa WTI se připravuje na recesi

    Ropa pokračuje v silném poklesu po včerejší seanci, kdy ropa WTI klesla pod 60 USD za barel. Aktuálně sledujeme ceny pod 58 dolary za barel, i když během asijské seance byly nižší. V jednu chvíli ropa ztrácela téměř 3 %, nyní se však tento pokles sníži...

    celý článek »

    TSMC: Možná pokuta od USA

    Vyšetřování americké vlády v návaznosti na únik vyspělých čipů do Číny může vést až k pokutě ve výši 1 mld. USD právě výrobci TSMC. TSMC během minulého roku dodalo na zakázku vyrobené čipy společnosti Sophgo, která je údajně měla přeprodat čínské...

    celý článek »

    Přenáší se celní válka do války dluhopisové? Vypadá to tak, US vládní dluhopisy se propadají = výnosy naopak rostou. Desítky jsou už nad 4,5 %. Čína a spol rozhodně nejsou bezbranní

    Americké vládní dluhopisy se dále výrazněji propadají respektive jejich výnosy v opačném gardu rostou a to na úrovně vídané naposledy v listopadu 2023. Výnos klíčových US desítek povyrostl o 19 bodů na 4,45 %, když se krátce v noci pohyboval dokonce...

    celý článek »

    Kurzovní lístek ČNB na středu 09.04.2025

    Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 8.4.Změna9.4. Americký dolar USD 1 22.9480 -0.74%22.

    celý článek »

    Dubnová údržba brněnských tunelů – jaro 2025

    Během měsíce dubna realizujeme pravidelnou údržbu brněnských tunelů, a to Husovického, Královopolského, Pisáreckého, MÚK Hlinky a nově i galerie Žabovřeská. Práce není možné realizovat bez uzavírky. Abychom co nejméně omezili provoz

    celý článek »

    Zlato na vzestupu (9.4.2025)

    Zlato se po výrazné korekci odrazilo od úrovně kolem 2958 USD a aktuálně ukazuje známky obnoveného růstového trendu. Proražení sestupné trendové linie, která dominovala trhu od počátku dubna, spolu s růstem nad klouzavý průměr EMA 50 (3017

    celý článek »

    Volkswagen těží ze slabosti Tesly

    Společnost Volkswagen AG zaznamenala v prvním čtvrtletí nárůst globálních dodávek o 1,4 % na 2,13 milionu vozů, přičemž hlavním tahounem byly elektromobily, jejichž prodeje meziročně vzrůstly o 59 %. Tento výsledek přichází v době

    celý článek »

    Echo24.cz, podcast Echo Salon, hostem M. Hampl

    Echo24.cz, podcast Echo Salon, 9.4.2024 – hostem pořadu je Mojmír Hampl, předseda NRR. Celý rozhovor na webu echo24.cz Mantru o nutnosti zachránit klima a dekarbonizovat vyměnila Evropa za mantru, že je nutné zbrojit. Ta první mantra ale nezmizela

    celý článek »

    Bristol Myers uspěla u soudu

    Společnost Bristol Myers Squibb dosáhla významného právního vítězství, když federální soud v New Yorku zamítl hromadnou žalobu, která firmu obviňovala z nelegálního udržování monopolu na lék Pomalyst proti mnohočetnému myelomu

    celý článek »

    12 h - Trumpova cla vešla v platnost, evropské trhy obnovují propady, BCPP se přidává až na ČEZ a Primoco, dolar silně oslabuje, ropa klepe na hranici 60 USD, zlato posiluje k 3050 USD

    Evropské akciové trhy dnes dopoledne opětovně výrazněji oslabují. Americká reciproční cla vešla dnes v noci v platnost včetně 104procentních vůči Číně. Ta uvádí, že se nedá, zahájila oficiální spor u WTO a obecně uvádí, že bude razantně a odhodlaně&hellip

    celý článek »

    Široký výprodej amerických státních dluhopisů

    Americké dluhopisy směřují k nejprudšímu poklesu od krize v roce 2008. Největší nárůsty výnosů jsou patrné u dlouhodobějších splatností. Část tohoto pohybu vychází z významného přesunu kapitálu z akciového trhu do dluhopisového, který nejprve způsobil ...

    celý článek »

    OIL.WTI posiluje po datech EIA

    16:30, Spojené státy – Data EIA: Zásoby ropy: Skutečnost: 2,553 mil. | Odhad: 2,200 mil. | Předchozí: 6,165 mil. Týdenní zásoby destilátů (EIA): Skutečnost: -3,544 mil. | Odhad: 0,200 mil. | Předchozí: 0,264 mil. Zásoby ropy v Cushingu: Skutečnost: 0

    celý článek »

    Jediné pozitivum celní války? Levné pohonné hmoty!

    Pohonné hmoty čeká výrazné zlevnění. Stačil k tomu obrovský šok, který v rámci “liberation day” připravil Donald Trump. Ten uvalil cla prakticky na celý svět. Obchodní válka tak výrazně zvyšuje šance globální recese, což se promítá na ropném trhu.

    celý článek »
    Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací