• Úvod
 • Vize
 • Produkty
 • Forex akademie
 • Kontakt
 • Články
 • Zlatá horečka – buďte první, kdo si vytyčí claim

  „Čím déle se díváte do minulosti, tím dále pravděpodobně uvidíte do budoucnosti.“
  Winston Churchill

  Proč je zlato stále podhodnoceno

  I přes nedávné impozantní zisky zůstává zlato stále extrémně podhodnoceným aktivem.

  Zlato v současnosti zatím neplní funkci peněz.

  Zlato a stříbro se staly penězi v Lýdii kolem roku 680 před naším letopočtem, když z nich byly vyraženy mince stejné hodnoty.

  Finančnímu prvenství se zlato těšilo až do roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil Zlatý standard. Finanční prvenství, vyšší cena, kterou si zlato zaslouží tím, že má navíc ke své hodnotě komodity funkci peněz, se objevuje, pokud se očekává, že bude znovu dosazeno jako peníze. V současnosti nevykazuje žádné peněžní prvenství.

  Experiment s nekrytou měnou a samolibost, která jej doprovázela, se vyvinuly podle očekávání:

  Zlato nyní oproti všem světovým měnám získává hodnotu.

  Lidé na celém světě se probouzí do skutečnosti, že centrální bankéři (což nezahrnuje jenom FED nebo ECB, ale i Britskou centrální banku, Japonskou banku a další včetně ČNB…) vytvářeli inflaci a znehodnocovali měny. Až si to lidé plně uvědomí, mnoho z nich znovu objeví zlato jako spolehlivé peníze, jako bezpečné útočiště, zásobárnu hodnoty a prostředek směny.

  Vlády samotné budou přirozeně návratu ke zlatému standardu vzdorovat, protože by je nutil ke kázni, kterou nechtějí. Nutí je vybrat si: buď získají více zlata, omezí utrácení, nebo zvýší daně.

  Moderní svět nikdy nebyl v lepší pozici k použití zlata jakožto prostředku směny, než je nyní. V dnešním světě internetu a platebních karet nikdy nebylo snazší provádět transakce v drahých kovech. Pokud mohlo být zlato penězi v dobách minulých, tak dnes, kdy má pro to mnohem pohodlnější a praktičtější technologie, jimi může být mnohem snáz.

  Dříve nebo později začnou banky nabízet klientům bankovní účet vedený ve skutečných penězích, bankovní účet ve zlatě.

  Pokud vlády nechtějí znovu nastolit zlatý standard, udělají to občané sami. Funkce zlata jakožto peněz bude oficiálně či neoficiálně obnovena. Výsledkem bude exploze poptávky a s nabídkou zlata tak nízkou, jak nízká je teď, ceny zlata dramaticky stoupnou.

  Jednotlivce budou následovat národy

  Země, které mají problémové měny, se mohou obrátit spíše než k silnějším nekrytým měnám (USD, EUR, GBP, JPY) ke zlatu. Jakmile země jako Argentina, Venezuela nebo Rusko uvidí, že se mocný americký dolar vydal cestou mexického pesa, budou mít tendence vyhýbat se nekrytým měnám obecně a budou se chtít přesunout ke zlatu.

  Problémy dolaru odhalí, že jsou všechny nekryté měny náchylné ke kolapsu a vyvolají zjištění, že pokud může být znehodnocen dolar, může být stejně tak znehodnoceno euro nebo jen. Kolaps dolaru odhalí, co jsou všechny nekryté měny zač, a vytvoří větší poptávku po zlatu.

  Až se dolar nakonec zhroutí, přijdou rovněž v potaz nekryté měny dalších národů. Měna krytá dolary, se nemusí zdát o nic lepší, než měna, která není krytá ničím.

  Asi jste o tom ve sdělovacích prostředcích ještě neslyšeli, ale nacházíme se právě v počáteční fázi největší zlaté horečky v celé známé historii lidstva.

  Aktuálně ze světa financí

  Moneta a KB podle technické analýzy

  Komerční banka lokální maximum: 1 013 lokální minimum: 945 20denní klouzavý průměr: 986 50denní klouzavý průměr: 964 200denní klouzavý průměr: 925 Akcie Komerční banky se pokoušely o překonání rezistence na 1 010, ale bez úspěchu.

  celý článek »

  Jak realistické jsou plány zakázat auta na benzin a naftu?

  Zákaz prodeje automobilů s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 i 2025. Stále více vlád navrhuje právě to. Jak vážně ale máme tyto termíny brát? Téma postupné eliminace motorů spalujících tradiční paliva z trhu se dostalo do popředí kvůli skandálu, který odstartovala německá automobilka Volkswagen, když se v USA přiznala k podvádění při testech emisí naftových motorů.

  celý článek »

  Je Čína důvodem k panice?

  Čas od času si svět všimne, že Čína je nějaká divná, ale o to větší země. A začne panikařit. Jak to vypadá teď? Makro data nevybočují z očekávání, ekonomika roste „stabilně“ mezi 6,5-7 procenty a tlak na FX už nenutí centrální banku vyprodávat devizové...

  celý článek »

  Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 21.8.2017

  Klíčové události • Německo: Index cen výrobců v červenci +0,2 % m/m a +2,3 % r/r. • Polsko: Průmyslová produkce v červenci +6,2 % r/r. Maloobchodní prodeje v červenci +7,1 % r/r. • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v přebytku 21,2 mld. EUR. • USA...

  celý článek »

  Pondělní obchodní seance 21. 8. 2017

  Pondělí 21. 8. 2017 --------------------------------- USA: DJIA (-0,35 %), S&P500 (-0,18 %) a NASDAQ (-0,09 %). Evropa: DAX (-0,31 %), CAC40 (-0,64 %), FTSE 100 (-0,86 %). Čína: Hang Seng (+0,50 %), Shanghai Comp. (+0,50 %), CSI 300 (+0,29 %).

  celý článek »

  Čínané krouží kolem Jeepu. Bude se opakovat příběh Volva?

  Rychle rostoucí divize Jeep evropsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles NV se prý zalíbila čínskému výrobci tzv. SUV Great Wall Motor Co. Konkurenční rival má zájem o převzetí této divize, což ukazuje na to, že asijští výrobci automobilů hledají nákupní příležitosti v Evropě a USA.

  celý článek »

  Kurzovní lístek ČNB na pondělí 21.08.2017

  Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 18.8.Změna21.8. Americký dolar USD 1 22.2430 -0.29%22.1770...

  celý článek »

  Hledání obchodní výhody v cenovém rozpětí!

  Autor: Bc. Jan Kolář Minule jsme se věnovali čtení trhu na určitých cenových hladinách, které jsou pro většinu trhu něčím zajímavé, a zvyšují se u nich tržní očekávání. Při správném čtení trhu, vyžadující osobní zkušenosti, můžeme mít pravděpodobnost...

  celý článek »

  Úplné zatmění Slunce je tu!

  Celý svět očekává s napětím úžasnou kosmickou podívanou. Štěstí vidět úplné zatmění Slunce se sice naskytne lidem, kteří jsou na americkém kontinentu, jedinečnou událost ale mohou lidé sledovat on-line po celém světě.

  celý článek »

  Jágr se vrátí jedině do Devils, píší v zámoří

  Experti uznávaného kanadského webu Sportsnet mají o budoucnosti Jaromíra Jágra jasno. Pokud bude hrát v NHL, tak za New Jersey a mají to podloženo několika logickými argumenty. Jinak prý nevidí žádnou jinou variantu, kde by jinde Jágr v zámoří hrál.

  celý článek »

  Zatmění Měsíce, jev opředený magií a tajemstvími

  Nedávno jsme byli svědky částečného zatmění Měsíce po setmění. Jak vůbec podobný jev vzniká? Pokud v tom máte trochu zmatek, dneska vám celý proces vysvětlíme jak z přírodního vědeckého hlediska, tak i zajímavého magického podtextu, který si lidé při...

  celý článek »

  Wall Street zahájila týden nevýraznou seancí

  Americké akcie v pondělí neměly impuls ani z makrodat ani z korporátních výsledků firem a tak zavřely kolem nuly. Dow Jones Industrial Average posílil o desetinu procenta a v rámci indexu se nejlépe dařilo akciím Home Depot (+1,2%), S&P500 rovněž přidal 0,1% a technologický Nasdaq Composite 0,1% ztratil.

  celý článek »

  Wall Street zahájila týden nevýraznou seancí

  Americké akcie v pondělí neměly impuls ani z makrodat ani z korporátních výsledků firem a tak zavřely kolem nuly. Dow Jones Industrial Average posílil o desetinu procenta a v rámci indexu se nejlépe dařilo akciím Home Depot (+1,2%), S&P500 rovněž přid...

  celý článek »

  Designové dveře: příčné dekory sladí interiér

  Popusťte uzdu fantazii a oživte si byt netradičním designem dveří s vodorovnou orientací dekoru. Na dveřích u nás zatím není zcela běžná na rozdíl od klasického vertikálního směru přírodního dekoru, ale věřte, že otočení dekoru o 90°udělá s vaším...

  celý článek »