• Úvod
 • Vize
 • Produkty
 • Forex akademie
 • Kontakt
 • Články
 • Zlatá horečka – buďte první, kdo si vytyčí claim

  „Čím déle se díváte do minulosti, tím dále pravděpodobně uvidíte do budoucnosti.“
  Winston Churchill

  Proč je zlato stále podhodnoceno

  I přes nedávné impozantní zisky zůstává zlato stále extrémně podhodnoceným aktivem.

  Zlato v současnosti zatím neplní funkci peněz.

  Zlato a stříbro se staly penězi v Lýdii kolem roku 680 před naším letopočtem, když z nich byly vyraženy mince stejné hodnoty.

  Finančnímu prvenství se zlato těšilo až do roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil Zlatý standard. Finanční prvenství, vyšší cena, kterou si zlato zaslouží tím, že má navíc ke své hodnotě komodity funkci peněz, se objevuje, pokud se očekává, že bude znovu dosazeno jako peníze. V současnosti nevykazuje žádné peněžní prvenství.

  Experiment s nekrytou měnou a samolibost, která jej doprovázela, se vyvinuly podle očekávání:

  Zlato nyní oproti všem světovým měnám získává hodnotu.

  Lidé na celém světě se probouzí do skutečnosti, že centrální bankéři (což nezahrnuje jenom FED nebo ECB, ale i Britskou centrální banku, Japonskou banku a další včetně ČNB…) vytvářeli inflaci a znehodnocovali měny. Až si to lidé plně uvědomí, mnoho z nich znovu objeví zlato jako spolehlivé peníze, jako bezpečné útočiště, zásobárnu hodnoty a prostředek směny.

  Vlády samotné budou přirozeně návratu ke zlatému standardu vzdorovat, protože by je nutil ke kázni, kterou nechtějí. Nutí je vybrat si: buď získají více zlata, omezí utrácení, nebo zvýší daně.

  Moderní svět nikdy nebyl v lepší pozici k použití zlata jakožto prostředku směny, než je nyní. V dnešním světě internetu a platebních karet nikdy nebylo snazší provádět transakce v drahých kovech. Pokud mohlo být zlato penězi v dobách minulých, tak dnes, kdy má pro to mnohem pohodlnější a praktičtější technologie, jimi může být mnohem snáz.

  Dříve nebo později začnou banky nabízet klientům bankovní účet vedený ve skutečných penězích, bankovní účet ve zlatě.

  Pokud vlády nechtějí znovu nastolit zlatý standard, udělají to občané sami. Funkce zlata jakožto peněz bude oficiálně či neoficiálně obnovena. Výsledkem bude exploze poptávky a s nabídkou zlata tak nízkou, jak nízká je teď, ceny zlata dramaticky stoupnou.

  Jednotlivce budou následovat národy

  Země, které mají problémové měny, se mohou obrátit spíše než k silnějším nekrytým měnám (USD, EUR, GBP, JPY) ke zlatu. Jakmile země jako Argentina, Venezuela nebo Rusko uvidí, že se mocný americký dolar vydal cestou mexického pesa, budou mít tendence vyhýbat se nekrytým měnám obecně a budou se chtít přesunout ke zlatu.

  Problémy dolaru odhalí, že jsou všechny nekryté měny náchylné ke kolapsu a vyvolají zjištění, že pokud může být znehodnocen dolar, může být stejně tak znehodnoceno euro nebo jen. Kolaps dolaru odhalí, co jsou všechny nekryté měny zač, a vytvoří větší poptávku po zlatu.

  Až se dolar nakonec zhroutí, přijdou rovněž v potaz nekryté měny dalších národů. Měna krytá dolary, se nemusí zdát o nic lepší, než měna, která není krytá ničím.

  Asi jste o tom ve sdělovacích prostředcích ještě neslyšeli, ale nacházíme se právě v počáteční fázi největší zlaté horečky v celé známé historii lidstva.

  Aktuálně ze světa financí

  Ceny výrobců v průmyslu rostou méně, než se čekalo, v zemědělství nadále výrazně padají. ČNB proto nezmění svůj výhled ohledně snižování úrokových sazeb, ty tak letos klesnou na 4,5 procenta

  Ceny průmyslových výrobců v květnu meziročně vzrostly o jedno procento. Citelně tak zaostaly za očekáváním analytiků. Ti předpokládali vzestup o dvě procenta. Klesly totiž zejména ceny potravinářských výrobků, a to o 3,7 procenta.

  celý článek »

  Ceny v zemědělství i nadále klesají

  Čísla, která dnes zveřejnil ČSÚ, ukázala, že pokles cen zemědělských výrobců postupně zpomaluje. Ačkoliv ceny meziročně klesají již třináct měsíců v řadě, dvouciferné tempo, kterého se zpočátku držely, zřejmě brzy opustí.

  celý článek »

  Economist: Ve volbách zvítězí Trump

  Prognóza z dílny Economist stanovuje pravděpodobnost 2:3, že zvítězí Trump v prezidentských volbách, respektive, že získá většinu volitelů. Válka v Gaze rozděluje demokraty a spojuje republikány, odpuštění studentských půjček Bidenem byl krok k jeho...

  celý článek »

  UP World LNG Shipping Index: Dočasný pokles

  UP World LNG Shipping Index po řadě mírných pohybů udělal konečně pohyb větší, bohužel směrem dolů. Tentokrát tomu nezabránily ani dvě největší společnosti v indexu Nakilat a Golar LNG, protože až na jednu výjimku zůstaly osamocené. UPI se ale zastavilo p

  celý článek »

  Bitcoin (17.06.2024) - Graf dne

  Kryptoměny na začátku týdne rozšiřují poklesy. Bitcoin na začátku pondělní seance ztratil téměř 0,7 %, Ethereum téměř 1,5 % a Solana téměř 2,2 %. V pátek jsme zaznamenali další po sobě jdoucí čistý denní odliv téměř 190 milionů USD ze spotových ETF. Pr...

  celý článek »

  FED jako významný hráč na finančním trhu

  Ve světě financí, kde se naše pozornost často upírá k různým institucím a zkratkám, jedna z nich vyniká svým častým zmiňováním v analýzách i médiích všeho druhu. Mluvíme o FEDu, neboli americké centrální bance.

  celý článek »

  Oživení spotřeby podpořilo ekonomický růst (audio)

  Česká ekonomika v 1. čtvrtletí 2024 mírně mezičtvrtletně i meziročně vzrostla. Dál pokračovalo oživení spotřeby domácností, které bylo provázáno se zmírněním inflace cen a reálným posílením mezd. Meziročně i mezičtvrtletně klesala investiční aktivita

  celý článek »

  Finance v českých domácnostech

  Jaké jsou finanční příjmy v českých domácnostech a jak se vyvíjely v čase? Kolik lidí si nemůže dovolit nový nábytek nebo dovolenou? Kdo je nejvíc ohrožený příjmovou chudobou či materiální a sociální deprivací?

  celý článek »

  Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?

  Německá ekonomika dostává v posledních měsících často nálepku “nemocného muže” Evropy. I když toto přirovnání není vždy férové a nebere v potaz vyšší cykličnost německého hospodářství a zejména o poznání utaženější rozpočtovou politiku

  celý článek »

  Ranní shrnutí (17.06.2024)

  Páteční obchodování na Wall Street skončilo smíšeně. Technologický index Nasdaq byl jediným benchmarkem, který zaznamenal nějaké mezidenní zisky, nicméně ty nepřesáhly 0,15 %. Ostatní indexy klesaly, přičemž nejhůře si vedl index Russell 2000, který zt...

  celý článek »