• Úvod
  • Vize
  • Produkty
  • Forex akademie
  • Kontakt
  • Články
  • Amerika.com – mýtus o bohatství

    Ekonomika Spojených států, po dlouhou dobu hlavní světový věřitel, nyní největší světový dlužník, prohrává bitvu proti obchodní a finanční nerovnováze, jež každým dnem vzrůstá a která je už příliš velká na to, aby se dala zvrátit.

    Společnost, která šetřila, vyráběla, vytvářela bohatství a byla hlavním vývozcem, se stala společností, která přestala šetřit, od výroby se přesunula ke službám, vyhnala národní a osobní zadlužení do rekordních výšek a využívá vypůjčené peníze k financování nadměrné spotřeby dováženého neproduktivního zboží.

    Spojené státy se neodvratně blíží k úplnému peněžnímu kolapsu, jakožto nejpravděpodobnější variantě toho, co se bude odehrávat.

    Nelze určit přesné datum, kdy se tak stane, ale jednou určitě přijde den zúčtování, který měl přijít už dávno.

    Dny, kdy Spojené státy byly největší ekonomickou mocností, jsou sečteny. Dolar se zhroutí a Američané zažijí stagflaci neočekávaných rozměrů ve formě recese a hyperinflace.

    „Američtí politici za pomoci Federálního rezervního systému uspějí v něčem, co žádná zahraniční mocnost nedokázala: srazí americkou ekonomiku na kolena.“

    Jak se Spojené státy do tohoto průšvihu dostaly

    Mizérie, v níž se Spojené státy aktuálně nachází, paradoxně zahájily úspěchy Američanů v obou světových válkách a v průmyslové výrobě meziválečného a válečného období, a následně pak období blahobytu po druhé světové válce.

    Americké společnosti náležitě prosperovaly na dodávkách válečných zbraní a poválečných rekonstrukcí válkou poškozených zemí.

    Status rezervní měny, odznak nadřazenosti Ameriky, který byl Spojeným státům udělen dohodou v Bretton Woods v roce 1944, se stal pro Američany obojím: požehnáním i prokletím.

    Statutem rezervní měny jsou Spojené státy zproštěni omezení, které by pro ně jinak platila. Dovoluje jejím obchodním schodkům existovat a dále narůstat.

    Dovolila dokonce i popírat (dočasně) základní ekonomickou poučku definovanou Miltonem Friedmanem, a to že:

    Pokud dodávka peněz poroste rychleji než skutečná ekonomická aktivita, porostou i ceny.

    Tím, že Spojené státy svoji měnu úspěšně exportují do dalších zemí, redukují tím (dočasně) množství vlastního peněžního oběživa a eliminují tím (dočasně) vliv zvýšeného množství dolarů na domácí inflaci.

    Obchodní partneři USA hromaděním dolarů inflaci zastavili jen zdánlivě, respektive jen pozdrželi její následky.

    Jednoho dne se pohyby dolarů obrátí a Číňané a další použijí své dolary k nákupu, zboží, nemovitostí a firem ve Spojených státech. Až se tak stane, vyletí ceny veškerého zboží prudce nahoru a v konečném důsledku to způsobí náhlý a rychlý kolaps amerického dolaru.

    Hromadění dolarových aktiv světově nejnechutnějšími autoritářskými režimy (Čína, Rusko, země Perského zálivu, Venezuela, Nigérie apod.) nepřinese Spojeným státům určitě nic dobrého. Nejen, že to může znamenat zánik největší demokracie světa, ale může to vážně ohrozit i další demokratické režimy ve světě.

    Skutečný národní dluh USA

    Rozpočtové deficity, horečná tvorba měny a především velký ničitel v podobě celkového dluhu Spojených států a jejich nekryté závazky, dohromady způsobí nejenom smrt dolaru, ale temnou a děsivou finanční bouři, která v moderní historii lidstva neměla obdoby.

    Monstrum nezajištěných závazků Spojených států roste šestkrát rychleji než jejich ekonomika. Nyní činí 96% čistého jmění všech domácností a brzy ho přesáhne.

    Temný mrak

    Tyto nezajištěné závazky zahrnují nejvýznamněji závazky pod systémem sociálního zabezpečení a spřízněné programy Medicare a Medicaid, odškodné veteránům, penzijní příspěvky kongresmanům a dalším vládním zaměstnancům, příspěvky zaměstnancům Americké poštovní služby, přímé ručení za hypotéky Ginnie Mae a závazky, jež mají vládou sponzorované entity jako Fannie Mae a Freddie Mac.

    Pokud k nezajištěným závazkům připočteme federální dluh Spojených států, dluh státních a místních vlád, dluh domácností, dluh obchodního sektoru a dluh finančního sektoru zjistíme, že každý muž, žena a dítě ve Spojených státech dluží více jak 370.000,- USD!!!

    Myslíte si, že se Spojené státy dostaly utrácením do jámy, z níž se už nebudou moci vyhrabat? Odpověď zní jednoznačně ANO!!!

    Aktuálně ze světa financí

    Kapitál může proudit ze Spojených států. Co bude s dolarem?

    Bill Campbell z investiční společnosti DoubleLine na Bloombergu připomněl, že předchozí desetiletí přineslo velký příliv kapitálu do Spojených států. Současný vývoj a politika americké vlády ale zase přináší úvahy o tom, „zda tento kapitál skutečně musí sedět ve Spojených státech.

    celý článek »

    Samsung: Předběžné výsledky nad odhady

    Společnost Samsung oznámila své předběžné výsledky za 1Q25. Tržby činily 79 bil. jihokorejských wonů (+10 % r/r), nad odhady 76,7 bil. wonů. Pozitivní dopad na to měla vyšší poptávka po paměťových čipech, především po těch směřující do AI, a...

    celý článek »

    Broadcom: Zpětný odkup akcií

    Představenstvo Broadcomu schválilo nový zpětný odkup akcií až do výše 10 mld. USD, což představuje přibližně 0,72 % celkové tržní kapitalizace společnosti. Odkup musí být proveden do 31. 12. 2025.

    celý článek »

    Rheinmetall: CEO Papperger kupoval při poklesu akcie

    Podle hlášení pro regulátora včera generální ředitel Rheinmetallu Armin Papperger kupoval akcie společnosti brzy po počátečním propadu. Papperger kupoval akcie nadvakrát, a to za ceny 1,065 EUR a 1,058 EUR, přičemž celkový objem obchodů činil cca 710 tis.

    celý článek »

    Makro ČR: Obchodní bilance v únoru v přebytku

    Obchodní bilance v únoru skončila v přebytku 36 mld. korun, což je stejný výsledek jako vloni v únoru. Vývozy i dovozy meziročně vzrostly mírně přes 1 %. Na exportní straně byl pozitivním faktorem nárůst vývozu aut (+6 % r/r).

    celý článek »

    Makro ČR: V únoru pomohla průmyslu výroba aut

    Průmyslová výroba v únoru vzrostla o 1,7 % m/m (-0,5 % m/m v lednu) a v meziročním srovnání byla vyšší o 1,5 % r/r (-0,5 % r/r). Trendově k větší změně nedošlo, průmysl dál balancuje mezi poklesem a stagnací a pozitivním faktorem v únoru byla výroba...

    celý článek »

    Do září proběhne oprava mostu silnice I/55 na Přerovské ulici v Olomouci, od pondělí 14. 4. 2025 bude proto Přerovská ulice průjezdná zúžením do jednoho jízdního pruhu v každém směru (režim 1+1)

    Příští týden začíná oprava mostu silnice I/55 v Olomouci. Od pondělí 14. 4. 2025 bude proto Přerovská ulice průjezdná zúžením do jednoho jízdního pruhu v každém směru (režim 1+1). V případě potřeby úplné uzavírky přilehlých komunikací nižších tříd

    celý článek »

    Měnový pár EUR/USD je v růstovém trendu

    EUR/USD po páteční červené seanci znovu získává půdu pod nohama, ale zůstává pod kritickou úrovní 1,1000. Pár se vrátil pod předchozí maximum 1,0945, které se zdá být pro obchodníky těžkou překážkou.

    celý článek »

    Graf dne - US100 (08.04.2025)

    Futures na index Nasdaq 100 (US100) dnes posilují o téměř 1 %. I když se poněkud odrazily od včerejšího výprodejového minima kolem 17 600 bodů, těžko lze hovořit o radikálním zlepšení nálady. Index se stále snaží překonat rezistenci na úrovni 18 000 bo...

    celý článek »

    Krátké zprávy k ČEZ: Havlíček chce odkup

    ČEZ : Karel Havlíček potvrdil Respektu, že ANO chce, aby stát odkoupil zpět 30% podíl v ČEZu, který se obchoduje na burze. Uvedl, že to by v případě potřeby umožnilo státu ovlivňovat cenu energií. ANO také plánuje snížit cenu regulované složky elektřiny.

    celý článek »

    Úplné náklady práce - definitivní údaje - 2023

    Měsíční náklady práce za ČR v roce 2023 se oproti roku 2022 zvýšily o 7 %. V rámci odvětví jsou nejvyšší náklady práce v informačních a komunikačních činnostech, na druhém místě je odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, stejně jako v předchozích letech....

    celý článek »

    Bílý dům odmítá dohody o 0% clech od Vietnamu a EU

    Poradce Bílého domu pro obchod Peter Navarro v pondělí uvedl, že nabídka Vietnamu na zrušení cel na dovoz z USA „pro nás nic neznamená, protože záleží na netarifním podvádění“. jako příklad uvedl častý vývoz čínského zboží z Vietnamu a krádeže...

    celý článek »

    Svět má najednou přijatelnou alternativu k americkým dluhopisům. Táhnou japonské a německé papíry s pevným výnosem

    V první honbě za bezpečnými investičními přístavy po mnoha letech čelí americké státní dluhopisy vážné konkurenci jako cíl globálních fondů. Výnosy referenčních desetiletých státních dluhopisů se letos propadly o zhruba 40 bazických bodů a v pondělí je na krátkou dobu stlačila pod 4 % přívalová vlna cel prezidenta Donalda Trumpa, která podle ekonomů zvyšuje riziko recese.

    celý článek »

    Kurzovní lístek ČNB na úterý 08.04.2025

    Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 7.4.Změna8.4. Americký dolar USD 1 23.0020 -0.23%22.

    celý článek »

    Energoslovník - Cenové výměry

    08.04.2025, aktualizováno 08.04.2025 Energetický regulační úřad Cenový výměr / Cenové rozhodnutí ERÚ podle zákona o cenách (§ 2c) a energetického zákona (§ 17 odst. 6 písm. d) vydává každoročně: cenový výměr pro hladinu nízkého napětí a cenový výměr.

    celý článek »

    Turbookružní křižovatku ve Valašském Meziříčí opravíme během nočních uzavírek, most přes Rožnovskou Bečvu opravíme za bezmála 50 milionů korun a práce dokončíme nejpozději v listopadu 2025

    V rámci opravy silnic I/35 a I/57 v centru Valašského Meziříčí nás čekají práce v dalších úsecích. V pondělí 14. dubna se pustíme do opravy povrchu vozovky velké okružní křižovatky, z níž se odbočuje do Rožnova pod Radhoštěm

    celý článek »
    Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací