• Úvod
 • Vize
 • Produkty
 • Forex akademie
 • Kontakt
 • Články
 • Největší burzovní krach v historii

  Zákon, který změní svět

  Robert Kiyosaki ve své knize „Proroctví“, kterou vydal v roce 2002, upozorňuje na záludnosti amerického Zákona o důchodovém zabezpečení zaměstnanců ERISA (Employee Retirement Income Security Act), který umožnil vytvoření programu sociálního zabezpečení amerických zaměstnanců označovaného 401 (k), jenž měl těmto zaměstnancům pomoci se náležitě finančně zabezpečit pro období, až budou odcházet do penze.

  Tento zákon donutil lidi svěřit svou budoucnost trhu cenných papírů…

  Podle Roberta Kiyosakiho, nejenže jim tento zákon náležité finanční zabezpečení neposkytne, ale dokonce se bude významně podílet na největším burzovním krachu kapitálových trhů v historii jejich fungování. Respektive tento krach kapitálových trhů způsobí zaměstnanci, kteří na základě uvedeného zákona, pravidelně ukládali peníze do svých penzijních fondů.

  Největší burzovní krach v historii bude způsoben miliony lidí, kteří mají své peníze ve společných fondech.

  Mezi lety 2015 až 2020 bude odcházet do penze více než 80 milionů příslušníků silné poválečné generace amerických zaměstnanců, velmi slušně vydělávajících a tudíž i poměrně významně spořících ve svých penzijních fondech.

  Tito lidé postupně nakupující cenné papíry na kapitálových trzích ale nejsou skutečnými investory - investory, kteří dokážou vydělávat jak na vzestupném, tak i na sestupném trhu.

  Po odchodu do penze si budou chtít udržet svou dosavadní životní úroveň, k čemuž namísto podílových jednotek fondů budou potřebovat peníze.

  Až začnou první výprodeje těchto fondů, budou reagovat jako většina amatérských investorů… podlehnou panice a začnou prodávat… prodávat, aby se zachránili… prodávat aby zachránili svou budoucnost.

  Následné masové výprodeje strhnou bouři, která nadlouho změní finanční cykly a povede k největší konjunktuře na kapitálových trzích a největší depresi v historii lidstva.

  Jak nás propíchnutí jedné bubliny vystaví jiné

  V reakci na splasknutí bubliny technologických společností dot.com a tragédii se Světovým obchodním centrem v září 2001 si nově jmenovaná Bushova vláda a Kongres zvolily špatně. Místo aby provedly americkou společnost nápravnou recesí, zametly všechno pod rohožku a koupily si drahocenný čas.

  Ve jménu povzbuzení ekonomiky nechaly projít sérii nezodpovědného zvyšování utrácení. Následně přizpůsobivá Federální rezerva nechala klesnout míru úroků na nejnižší poválečnou úroveň, aniž by vzala v úvahu fakt, že míra národních úspor je na cestě z „nížin“ do minusu…

  Tyto aktivity prozatím uklidnily síly recese. „Blbounus Americanus“ se tedy s novými penězi na utrácení rozhlížel, kam s penězi. Mnoho jich padlo na spotřebu, většinou zboží dovezeného z Asie, ale co s tím zbytkem? Nedávné počínání na trhu s akciemi byla pokořující zkušenost, takže tato možnost nepřipadala v úvahu.

  Lákavě nízké hypoteční sazby ale přitahovaly pozornost k nemovitostem.

  Recese byla odložena, zatímco bublinu na trhu s akciemi nahradila mnohem větší bublina na trhu s nemovitostmi.

  Jak to všechno nakonec dopadlo, dnes již všichni víme. Jestliže splasknutí bubliny s akciemi doprovázel následný propad kapitálových trhů, tak splasknutí ještě větší bubliny nemovitostí doprovázel ještě větší propad na kapitálových trzích.

  Velké finále

  Spojené státy se nepoučily. V roce 2008 nastoupily bezprecedentní cestu horečného tištění peněz, které prostřednictvím různých mechanismů rozdávají finančnímu sektoru, aby povzbudily skomírající ekonomiku.

  Naposledy v listopadu 2010 schválily další pobídku ve výši 600 miliard dolarů.

  Některé krátkodobé efekty mohou být přínosné, ale z dlouhodobého hlediska znamenají takové zásahy do ekonomiky cestu do pekel.

  Jednou propíchnuté bubliny už se znovu nenafouknou. Přidaná likvidita jednoduše plyne do něčeho jiného.

  Tak jako se bublina na trhu s akciemi technologických společností stala ještě větší bublinou v nemovitostech, tak tato bublina v nemovitostech při neustále přidávané likviditě vyrobí ještě mnohem větší bublinu někde jinde, pravděpodobně v komoditách a drahých kovech.

  Stejně jako v předešlých dvou případech bude splasknutí této bubliny následovat ještě mnohem větší propad kapitálových trhů. Ve spojení s výše uvedenými negativními důsledky zákona ERISA se bude jednat o největší burzovní krach v historii lidstva.

  Dokonalá ekonomická bouře

  Rodí se události, které jakmile se plně spojí, povedou k rychlé a zničující ekonomické zkáze. Bude to dokonalá ekonomická bouře, nemůžeme udělat nic, co by ji zastavilo.

  Svět dospěl do bodu, odkud už není návratu.

  Přichází fiskální potopa biblických rozměrů.

  Jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před nastávající ekonomickou bouří, je převést své zdroje do tříd aktiv, které vydrží příliv a odliv.

  Chytří investoři se již zbavují „papírových“ aktiv – akcií, dluhopisů, podílových fondů, a pod… a převádějí je do hmotných aktiv – nemovitostí, komodit a drahých kovů.

  Kyvadlo (symbolizující cykly finančních trhů) se nezastaví v půli cesty. Musí napravit minulé extrémy…

  Aktuálně ze světa financí

  Moneta a KB podle technické analýzy

  Komerční banka lokální maximum: 1 013 lokální minimum: 945 20denní klouzavý průměr: 986 50denní klouzavý průměr: 964 200denní klouzavý průměr: 925 Akcie Komerční banky se pokoušely o překonání rezistence na 1 010, ale bez úspěchu.

  celý článek »

  Jak realistické jsou plány zakázat auta na benzin a naftu?

  Zákaz prodeje automobilů s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 i 2025. Stále více vlád navrhuje právě to. Jak vážně ale máme tyto termíny brát? Téma postupné eliminace motorů spalujících tradiční paliva z trhu se dostalo do popředí kvůli skandálu, který odstartovala německá automobilka Volkswagen, když se v USA přiznala k podvádění při testech emisí naftových motorů.

  celý článek »

  Je Čína důvodem k panice?

  Čas od času si svět všimne, že Čína je nějaká divná, ale o to větší země. A začne panikařit. Jak to vypadá teď? Makro data nevybočují z očekávání, ekonomika roste „stabilně“ mezi 6,5-7 procenty a tlak na FX už nenutí centrální banku vyprodávat devizové...

  celý článek »

  Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 21.8.2017

  Klíčové události • Německo: Index cen výrobců v červenci +0,2 % m/m a +2,3 % r/r. • Polsko: Průmyslová produkce v červenci +6,2 % r/r. Maloobchodní prodeje v červenci +7,1 % r/r. • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v přebytku 21,2 mld. EUR. • USA...

  celý článek »

  Pondělní obchodní seance 21. 8. 2017

  Pondělí 21. 8. 2017 --------------------------------- USA: DJIA (-0,35 %), S&P500 (-0,18 %) a NASDAQ (-0,09 %). Evropa: DAX (-0,31 %), CAC40 (-0,64 %), FTSE 100 (-0,86 %). Čína: Hang Seng (+0,50 %), Shanghai Comp. (+0,50 %), CSI 300 (+0,29 %).

  celý článek »

  Čínané krouží kolem Jeepu. Bude se opakovat příběh Volva?

  Rychle rostoucí divize Jeep evropsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles NV se prý zalíbila čínskému výrobci tzv. SUV Great Wall Motor Co. Konkurenční rival má zájem o převzetí této divize, což ukazuje na to, že asijští výrobci automobilů hledají nákupní příležitosti v Evropě a USA.

  celý článek »

  Kurzovní lístek ČNB na pondělí 21.08.2017

  Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 18.8.Změna21.8. Americký dolar USD 1 22.2430 -0.29%22.1770...

  celý článek »

  Hledání obchodní výhody v cenovém rozpětí!

  Autor: Bc. Jan Kolář Minule jsme se věnovali čtení trhu na určitých cenových hladinách, které jsou pro většinu trhu něčím zajímavé, a zvyšují se u nich tržní očekávání. Při správném čtení trhu, vyžadující osobní zkušenosti, můžeme mít pravděpodobnost...

  celý článek »

  Úplné zatmění Slunce je tu!

  Celý svět očekává s napětím úžasnou kosmickou podívanou. Štěstí vidět úplné zatmění Slunce se sice naskytne lidem, kteří jsou na americkém kontinentu, jedinečnou událost ale mohou lidé sledovat on-line po celém světě.

  celý článek »

  Jágr se vrátí jedině do Devils, píší v zámoří

  Experti uznávaného kanadského webu Sportsnet mají o budoucnosti Jaromíra Jágra jasno. Pokud bude hrát v NHL, tak za New Jersey a mají to podloženo několika logickými argumenty. Jinak prý nevidí žádnou jinou variantu, kde by jinde Jágr v zámoří hrál.

  celý článek »

  Zatmění Měsíce, jev opředený magií a tajemstvími

  Nedávno jsme byli svědky částečného zatmění Měsíce po setmění. Jak vůbec podobný jev vzniká? Pokud v tom máte trochu zmatek, dneska vám celý proces vysvětlíme jak z přírodního vědeckého hlediska, tak i zajímavého magického podtextu, který si lidé při...

  celý článek »

  Wall Street zahájila týden nevýraznou seancí

  Americké akcie v pondělí neměly impuls ani z makrodat ani z korporátních výsledků firem a tak zavřely kolem nuly. Dow Jones Industrial Average posílil o desetinu procenta a v rámci indexu se nejlépe dařilo akciím Home Depot (+1,2%), S&P500 rovněž přidal 0,1% a technologický Nasdaq Composite 0,1% ztratil.

  celý článek »

  Wall Street zahájila týden nevýraznou seancí

  Americké akcie v pondělí neměly impuls ani z makrodat ani z korporátních výsledků firem a tak zavřely kolem nuly. Dow Jones Industrial Average posílil o desetinu procenta a v rámci indexu se nejlépe dařilo akciím Home Depot (+1,2%), S&P500 rovněž přid...

  celý článek »

  Designové dveře: příčné dekory sladí interiér

  Popusťte uzdu fantazii a oživte si byt netradičním designem dveří s vodorovnou orientací dekoru. Na dveřích u nás zatím není zcela běžná na rozdíl od klasického vertikálního směru přírodního dekoru, ale věřte, že otočení dekoru o 90°udělá s vaším...

  celý článek »