• Úvod
 • Vize
 • Produkty
 • Forex akademie
 • Kontakt
 • Články
 • Zlato jako topný olej?

  Na co by si měli dát investoři nakupující slitky investičního zlata největší pozor?

  Tak především jsou to nekalé praktiky spojené s Daní z přidané hodnoty, které se v České republice v souvislosti s prodejem zlatých slitků stále více rozmáhají.

  Investiční zlato, pokud splňuje příslušné parametry, je v celé Evropské unii osvobozené od DPH (§92 Zák. č. 235/2004 Sb.). U slitků investičního zlata to podle tohoto zákona znamená, že tyto zlaté slitky musí mít minimální ryzost 995 tisícin.

  Nejčastěji se obchoduje se slitky investičního zlata o ryzosti 999 tisícin, což odpovídá 24 karátům, anebo dokonce se slitky o ryzosti 999,9 tisícin.

  Vzhledem k tomu, že investiční zlato není finančním produktem, tak jeho prodej nepodléhá dohledu České národní banky. V České republice dokonce nepodléhá ani dohledu ze strany Ministerstva financí.

  V České republice proto začaly operovat subjekty, které velmi snadno využívají tyto příznivé legislativní podmínky ke svému prospěchu. Do České republiky se ve velkém dovážejí (obvykle ze Švýcarska nebo ze Spojených Arabských Emirátů, ale setkáte se i se slitky dováženými z Afriky…) zlaté slitky o nižší ryzosti, např. 993 tisícin, 986 tisícin (odpovídá 23 a 2/3 karátů) anebo o ryzosti ještě nižší.

  Veškeré toto zlato je zatížené Daní z přidané hodnoty. V základní ceně (bez DPH) je toto neinvestiční zlato také výrazně levnější než investiční zlato (minimálně právě o výši DPH a dále podle stupně ryzosti – čím nižší ryzost, tím nižší cena&hellip).

  Tyto subjekty si při dovozu těchto slitků neinvestičního zlata do České republiky nárokují odpočet DPH. Následně pak z neinvestičního zlata nižší ryzosti „vyrobí“ zlato investiční o ryzosti 999 tisícin (obvykle za pomocí dalších subjektů).

  Tyto slitky „investičního zlata“ patřičné ryzosti i s příslušnými „doklady“ jsou dány do distribuce za poměrně lákavou cenu.

  Jelikož z prodeje investičního zlata se DPH naopak neodvádí, tak těmto subjektů nevzniká žádná daňová povinnost.

  Snahou těchto subjektů je co nejrychleji se těchto slitků „investičního zlata“ zbavit a realizovat dovoz dalšího zlata ve stejném modelu.

  Je ironií, že ani mnoho poctivých prodejců slitků investičního zlata netuší, že jimi nakoupené slitky investičního zlata, které následně nabízejí koncovým klientům i s příslušnými „doklady“, mají jiné parametry, a v dobré víře toto „investiční zlato“ aktivně dál prodávají.

  Určit ryzost zlata pouhým okem není schopen ani nejzkušenější zlatník. Ryzost zlata je možné kvalifikovaně určit pouze laboratorní zkouškou. Laik obvykle není schopen poznat ani rozdíl v ryzosti klenotnického zlata (585 tisícin) od ryzosti investičního zlata (999 tisícin), natožpak rozdíl v ryzosti např. 993 a 999 tisícin…

  Pokud se tedy chce někdo věnovat prodeji slitků pravého investičního zlata, ocitá se tak cenově ve značné konkurenční nevýhodě oproti prodejcům „investičního zlata“ jiných parametrů, než jsou deklarovány.

  Nákupní cena pravých zlatých slitků s ryzostí 999,9 tisícin od renomovaných zahraničních (státem kontrolovaných) výrobců zlatých slitků je totiž mnohdy vyšší, než je prodejní cena nepravých slitků koncovému klientovi od českých prodejců slitků „investičního zlata“.

  Jak může klient, který již nějaký slitek investičního zlata nakoupil, zjistit skutečnou ryzost zlata tohoto slitku?

  Nejjednodušším způsoben zjištění kvalitativních ukazatelů zlata je posouzení zlatého slitku zkouškami, které provádí Puncovní úřad České republiky.

  Puncovní úřad má centrální sídlo v Praze (Kozí 4, Praha 1) a dalších několik poboček v jednotlivých krajích republiky.

  Zde je možné si nakoupené zlaté slitky, mince anebo i šperky nechat (za poplatek) otestovat.

  Aktuálně ze světa financí

  Moneta a KB podle technické analýzy

  Komerční banka lokální maximum: 1 013 lokální minimum: 945 20denní klouzavý průměr: 986 50denní klouzavý průměr: 964 200denní klouzavý průměr: 925 Akcie Komerční banky se pokoušely o překonání rezistence na 1 010, ale bez úspěchu.

  celý článek »

  Jak realistické jsou plány zakázat auta na benzin a naftu?

  Zákaz prodeje automobilů s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 i 2025. Stále více vlád navrhuje právě to. Jak vážně ale máme tyto termíny brát? Téma postupné eliminace motorů spalujících tradiční paliva z trhu se dostalo do popředí kvůli skandálu, který odstartovala německá automobilka Volkswagen, když se v USA přiznala k podvádění při testech emisí naftových motorů.

  celý článek »

  Je Čína důvodem k panice?

  Čas od času si svět všimne, že Čína je nějaká divná, ale o to větší země. A začne panikařit. Jak to vypadá teď? Makro data nevybočují z očekávání, ekonomika roste „stabilně“ mezi 6,5-7 procenty a tlak na FX už nenutí centrální banku vyprodávat devizové...

  celý článek »

  Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 21.8.2017

  Klíčové události • Německo: Index cen výrobců v červenci +0,2 % m/m a +2,3 % r/r. • Polsko: Průmyslová produkce v červenci +6,2 % r/r. Maloobchodní prodeje v červenci +7,1 % r/r. • Eurozóna: Běžný účet platební bilance v přebytku 21,2 mld. EUR. • USA...

  celý článek »

  Pondělní obchodní seance 21. 8. 2017

  Pondělí 21. 8. 2017 --------------------------------- USA: DJIA (-0,35 %), S&P500 (-0,18 %) a NASDAQ (-0,09 %). Evropa: DAX (-0,31 %), CAC40 (-0,64 %), FTSE 100 (-0,86 %). Čína: Hang Seng (+0,50 %), Shanghai Comp. (+0,50 %), CSI 300 (+0,29 %).

  celý článek »

  Čínané krouží kolem Jeepu. Bude se opakovat příběh Volva?

  Rychle rostoucí divize Jeep evropsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles NV se prý zalíbila čínskému výrobci tzv. SUV Great Wall Motor Co. Konkurenční rival má zájem o převzetí této divize, což ukazuje na to, že asijští výrobci automobilů hledají nákupní příležitosti v Evropě a USA.

  celý článek »

  Kurzovní lístek ČNB na pondělí 21.08.2017

  Aktuální a historické kurzovní lístky ČNB >>On-line kurzy měn >>Grafy kurzů >>Nejlepší kurzy >>Aktuální zpravodajství >>Kurzovní lístek České národní banky Stát, měna Kód Počet Kurz Kurz 18.8.Změna21.8. Americký dolar USD 1 22.2430 -0.29%22.1770...

  celý článek »

  Hledání obchodní výhody v cenovém rozpětí!

  Autor: Bc. Jan Kolář Minule jsme se věnovali čtení trhu na určitých cenových hladinách, které jsou pro většinu trhu něčím zajímavé, a zvyšují se u nich tržní očekávání. Při správném čtení trhu, vyžadující osobní zkušenosti, můžeme mít pravděpodobnost...

  celý článek »

  Úplné zatmění Slunce je tu!

  Celý svět očekává s napětím úžasnou kosmickou podívanou. Štěstí vidět úplné zatmění Slunce se sice naskytne lidem, kteří jsou na americkém kontinentu, jedinečnou událost ale mohou lidé sledovat on-line po celém světě.

  celý článek »

  Jágr se vrátí jedině do Devils, píší v zámoří

  Experti uznávaného kanadského webu Sportsnet mají o budoucnosti Jaromíra Jágra jasno. Pokud bude hrát v NHL, tak za New Jersey a mají to podloženo několika logickými argumenty. Jinak prý nevidí žádnou jinou variantu, kde by jinde Jágr v zámoří hrál.

  celý článek »

  Zatmění Měsíce, jev opředený magií a tajemstvími

  Nedávno jsme byli svědky částečného zatmění Měsíce po setmění. Jak vůbec podobný jev vzniká? Pokud v tom máte trochu zmatek, dneska vám celý proces vysvětlíme jak z přírodního vědeckého hlediska, tak i zajímavého magického podtextu, který si lidé při...

  celý článek »

  Wall Street zahájila týden nevýraznou seancí

  Americké akcie v pondělí neměly impuls ani z makrodat ani z korporátních výsledků firem a tak zavřely kolem nuly. Dow Jones Industrial Average posílil o desetinu procenta a v rámci indexu se nejlépe dařilo akciím Home Depot (+1,2%), S&P500 rovněž přidal 0,1% a technologický Nasdaq Composite 0,1% ztratil.

  celý článek »

  Wall Street zahájila týden nevýraznou seancí

  Americké akcie v pondělí neměly impuls ani z makrodat ani z korporátních výsledků firem a tak zavřely kolem nuly. Dow Jones Industrial Average posílil o desetinu procenta a v rámci indexu se nejlépe dařilo akciím Home Depot (+1,2%), S&P500 rovněž přid...

  celý článek »

  Designové dveře: příčné dekory sladí interiér

  Popusťte uzdu fantazii a oživte si byt netradičním designem dveří s vodorovnou orientací dekoru. Na dveřích u nás zatím není zcela běžná na rozdíl od klasického vertikálního směru přírodního dekoru, ale věřte, že otočení dekoru o 90°udělá s vaším...

  celý článek »